Když scénárista Jaroslav Dietl s režisérem Jaromírem Vaštou připravovali písničkový seriál Píseň pro Rudolfa III., určitě je ani ve snu nenapadlo, že se z jejich společného díla stane taková legenda. Kdo by také mohl očekávat, že na epizody rozdělený příběh pražského řezníka Rudolfa a jeho patnáctileté dcery Šárky, které propojovaly celou řadu písniček tehdejších (a vlastně často i dnešních) zpěvaček a zpěváků zůstane v paměti jeho diváků několik desetiletí.

Původním cílem bylo přinést na televizní obrazovky nové písničky v jiné formě, tedy jako součást děje seriálu, ve kterém se racionální a trochu prachem zapadaný řezník Rudolf díky své dceři zase naučí snít a prožívat nevšední dobrodružství. Základem sice bylo skvělé herecké obsazení v čele s Darekem Vostřelem, Ivou Janžurovou, Jiřím Hrzánem nebo Stellou Zázvorkovou a účast všech hvězd naší populární hudby šedesátých let, ale často vzpomínaným se seriál stal z důvodu, kterému se říká vis maior. V tomto případě se jednalo o čistě vyšší moc v podobě politiky, konkrétně vstupu invazních vojsk v srpnu 1968.

Seriál se totiž začal čtvrtletně vysílat v roce 1967 a na léto 1968 vycházel šestý díl, který se tvůrci rozhodli odvysílat živě a přinést tak na obrazovky záběry okupačních vojsk, včetně setkání Ivy JanžurovéMarty KubišovéAlexanderem Dubčekem. Seriál se vysílal ještě do konce roku 1968 a zazněla v něm také píseň Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové, která se stala jakousi neoficiální hymnou lidí bojujících s nastupující normalizací, ale také všech demonstrantů na konci roku 1989. Odvysíláno tak bylo celkem osm dílů a poté byl seriál na více než dvacet let uložen do trezoru.

V roce 1990 se ale začal psát jeho druhý život, krom zachovaných dílů byly totiž nalezeny i některé záběry živě vysílaného šestého dílu, které ve studiové dotáčce doplnila hlasem Iva Janžurová. V této podobě byl pak seriál Českou televizí reprízován.

Tím ale dramatické osudy Písně pro Rudolfa III. ještě neskončily, po padesáti letech byl totiž nalezen i nikdy neodvysílaný necelý devátý díl seriálu, který měl běžet v dubnu 1969, ale již ho dostihla cenzura. Tento z větší části němý materiál byl podle původních scénářů rekonstruován a nadabován, přičemž Iva Janžurová si mohla namluvit sama sebe, jen s padesátiletým zpožděním. To ze seriálu Píseň pro Rudolfa III. učinilo pravděpodobně rekordmana mezi všemi televizními seriály, vždyť jeho pouhých devět epizod se vyrábělo více než půl století a ta poslední, s názvem Dinosaurus, si i takto dlouho musela počkat na své premiérové odvysílání.

Kupte si v eShopu