O zpěvácích a jejich začátcích (1972). Kamera K. Holub. Režie P. Most

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Česká zpěvačka a herečka Helena Vondráčková se narodila 24. června 1947 v Praze Blaženě a Jiřímu Vondráčkovým. Dětství prožila ve východočeských Slatiňanech s bratrem Jiřím a sestrou Zdenou. Jak sama Vondráčková říká: „Opravdu nebylo mým snem být zpěvačkou. Hudba mě bavila, hrála jsem i na klavír či kytaru. Původně jsem chtěla dělat filologii, protože jsem studovala jazyky“.

Zlom v kariéře nastal 27. dubna 1964, kdy v paláci Lucerna vyhrála pěveckou soutěž Hledáme nové talenty s písněmi George Gershwina „Summertime“ a „The Man I Love“. Díky hitům „Červená řeka“ (1964) a „Pátá“ se stala Zlatou slavicí za rok 1965 a nastoupila do angažmá v divadle Rokoko. Zde se seznámila s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, s nimiž v roce 1968 vytvořila popové trio Golden Kids. V roce 1967 hrála hlavní roli v pohádce Šíleně smutná princezna, kde ztvárnila postavu princezny Helenky. Film měl premiéru na jaře 1968. V prvním pořadu cyklu Melodie, které se vracejí, mluví umělkyně o svých začátcích a mj. zpívá oblíbené hity – Podívej, kvete růže, Mám ráda cestu lesní, Chytila jsem na pasece motýlka, Jéňo, hrej, Jen se s písničkou smát a Mlčením povíš víc. Pořad tedy vznikl z písní, o něž si diváci mnohokrát psali.

Začátek 70. let byl poznamenán nuceným rozpadem Golden Kids. Tehdejší režim zakázal činnost Martě Kubišové a zbývající dva členové souboru se vydali na sólové dráhy.

V té době se stala nejexportovanější českou zpěvačkou. Točila alba pro zahraniční společnosti (Japonsko, Západní Německo) a pravidelně vystupovala na světových festivalech a pódiích (Kanada, Brazílie, Kuba, Turecko). S písní Malovaný džbánku získala v roce 1977 Grand Prix v polských Sopotech. V tom samém roce se objevila v hlavní roli dalšího celovečerního filmu – komedii Jen ho nechte, ať se bojí.

* 24. 6. 1947


Stopáž40 minut
Rok výroby 1972
 čb 4:3
ŽánrZábava