Ladislav Pešek a Josef Kemr v povídkách Jana Nerudy Přivedla žebráka na mizinu a Hastrman (1984). Dále hrají: J. Štěpničková, J. Faltýnek, D. Neblechová, F. Němec, T. Pokorná, P. Haničinec, J. Březinová, J. Somr, M. Šimáček, O. Kaiser a další. Scénář J. Dudková. Kamera J. Šajmovič. Režie P. Háša

Ze šesti povídek, které v roce 1984 natočil režisér Pavel Háša s vynikajícími českými herci, je na programu dvojice těch nejznámějších.

První povídka má název Přivedla žebráka na mizinu. Pan Vojtíšek (L. Pešek) byl oblíbený a všude vítaný malostranský žebrák. Ale jen do chvíle, než mu úlisná žebračka „Miliónová“ (J. Štěpničková) nabídla soužití. Vojtíšek se rezolutně brání a žebračka se mu mstí pomluvou. Příliš pozdě malostranští obyvatelé zjistí, jakou sílu ta pomluva má.

Hrdinou druhé povídky Hastrman je pan Rybář (J. Kemr), bývalý vrchnostenský úředník, který žije u svých vzdálených příbuzných a jejich dvěma dcerkám nahrazuje dědečka. Smyslem jeho života je sbírka českých polodrahokamů, o níž věří, že má obrovskou cenu. Jednou je jeho víra v nezištnost příbuzných narušena a Rybář si jde ověřit cenu sbírky. Její cena je však mizivá. Když se zklámán a otřesen vrátí domů, vysvětlí mu příbuzní, že pro rodinu má cenu jeho ušlechtilá osobnost a ne polodrahokamy, jejichž cenu dávno znají.

Hrdinové obou povídek se stali vděčnou příležitostí pro mistrovské herectví tří velkých umělců: Ladislava Peška, Jiřiny Štěpničkové a Josefa Kemra.

Stopáž60 minut
Rok výroby 1984
 ST 4:3
ŽánrFilm