Třetí z dochovaných dílů populárního seriálu z let 1962–63. V hlavních rolích dědy Potůčka L. Lipský, jeho syna hraje J. Skopeček a vnuka L. Trojan. Dále hrají: D. Medřická, S. Zázvorková, od jejíhož úmrtí zanedlouho uplyne 15 let, R. Deyl ml., J. Kepka, J. Steimarová a další. Scénář J. Dietl. Kamera V. Opletal. Režie F. Filip

Pro tento díl scenárista zvolil téma odchodu. Jak naznačit tomu, kdo dříve byl platným, aby odešel, protože už na svou práci nestačí? Jak naznačit někomu, třeba i blízkému, že nadešel ten pravý čas? U jiného to vidíme docela přesně, u sebe sama většinou chybí sebereflexe.

Do vesnice přichází nový účetní (J. Kepka), který je výborný trumpetista. Ukazuje se, že děda Potůček (L. Lipský) už hraje falešně, takže mu kolegové pomocí složitých intrik vezmou trumpetu a náhradou dostane dirigentskou taktovku. Potůček – syn (J. Skopeček) dostane nabídku, aby se stal vedoucím celého oddělení pro družstva na okrese. Mladší Potůček váhá, ale jeho žena (D. Medřická) ho vehementně přemlouvá. Děda požádá primátora hl. města Prahy, aby mu umožnil svatbu na Staroměstské radnici a pořad vrcholí slavnou veselkou v Praze… Nevěstu babičku Přibylovou hraje Stella Zázvorková, od jejíhož úmrtí brzy uplyne 15 let.

* 14. 4. 1922

† 18. 5. 2005


Stopáž76 minut
Rok výroby 1963
 ST čb 4:3
ŽánrSeriál