Recitál Palečka a Janíka

Koncert písničkářského dua (1992). Režie R. Chudoba

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pánové Miroslav Paleček a Michael Janík se seznámili na soutěži Talent 1967 v Praze, kde oba svorně neuspěli. Za pár dní se náhodou potkali na Václavském náměstí, a v restauraci U Pinkasů se rozhodli pro spolupráci a hlavně – pro vlastní tvorbu.

Začínali na Karlově mostě v Praze, od r. 1969 až donedávna působili v Semaforu. Už 40 let vystupují po klubech, divadlech a jak sami říkají, byli už asi všude a několikrát. A pořád se vracejí. S novými nápady a písničkami, kterých už složili téměř tři stovky. Od těch nejstarších a nejznámějších, jako jsou Hele lidi, Úsměv, Valčíček, Hruška, Prodavač limonád, Čínský restaurant, Mexiko, Slušovická romance, Sbohem Slovensko až k těm novějším – Navěky tu přeci nejsi, Petřínská rozhledna, TESCO, Poslední tažení atd.

Koncem r. 1968 se jejich píseň Hele lidi umístila v rozhlasové Houpačce na 2. místě za Krylovým Bratříčku, zavírej vrátka, a po vystoupení v prosinci téhož roku v Obecním domě pro Klub spřízněných duší divadla Semafor jim nabídli spolupráci Šimek s Grossmannem v jejich Návštěvních dnech. Na prknech Semaforu se poprvé objevili 5. února 1969.

O Miroslavu Palečkovi a Michaelu Janíkovi mnozí o říkají, že jsou jednou z legend českého folku, a mají pravdu. Začali éru novodobého českého písničkářství spolu s Hutkou, Kalandrou, Mertou, Krylem, Třešňákem a několika dalšími. Každý z nich trochu jinak, jedno ale měli společné. Schopnost oslovit generaci dnešních padesátníků a těch kolem.

Z jejich písní, jakoby vypůjčených ze zapomenutých stránek dětství, venkovských luk a hájoven, a nešťastně směšných lásek, vane průzračná jednoduchost, nerafinovaná přemýšlivost, lehounká melancholie a jemná úsměvnost. Mají neopakovatelný vtip a šarm, a mnohé už v pravém slova smyslu zlidověly.

Asi spolu budou hrát a zpívat tak dlouho, dokud udrží kytary. Přesto, že od začátku jejich společného muzicírování k dnešním dnům dělí pány Palečka a Janíka 40 let, neztratili žádný ze svých největších trumfů. Vtip, nadhled a dokonalou samozřejmost.

Tohle všechno připomíná i jejich televizní recitál, který natočili počátkem 90. let minulého století v jednom z brněnských klubů a jehož reprízu teď můžete opět vidět.

Stopáž31 minut
Rok výroby 1992
 4:3
ŽánrHudba