Dokumentární seriál o českém umění na hraně i za ní – tentokrát o undergroundových básnících 70. let (2002). Připravil P. Slavík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Volné pokračování úspěšného dokumentárního seriálu, tentokrát zaměřené na výhradně českou scénu.

Koncepce cyklu spočívala v akcentování osudů lidí, kteří alternativní kulturu v období socialismu vytvářeli – od osobností slavných až po jména širší veřejnosti zcela neznáma. Vyprávíme dramata lidí, kteří svými aktivitami tvořili alternativu k oficiální kultuře. Snažíme se odhalit motivy jejich postojů i tvorby. Chceme postihnout podstatu fenoménu, základní trendy vývoje a vzájemné souvislosti.

Klíčem k výběru osob i hnutí nebyla jen kritéria umělecké a politické orientace, ale také způsob vymezení se vůči stávajícímu establishmentu, lidský i umělecký protest proti snahám institucionálně ovládat a řídit život člověka, rozhodné odmítnutí diktátu obecně uznávaných společenských norem, morálky a vkusu.

Tento díl vypráví životech undergroundových básníků 70. let: Milanu Kochovi, Josefu Vondruškovi, Fandovi Pánkovi, Pavlu Zajíčkovi, Ivanu Jirousovi, Jiřině Zemanové a Quidu Machulkovi. Zasvěceným průvodcem je Josef Rauvolf.

Stopáž53 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3
ŽánrDokument