Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes z Národního hřebčína v Kladrubech (1996). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, P. Zedníček, S. Laurinová, L. Mrkvička, V. Zawadská, O. Brousek ml. a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní, zámecká i další historická sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes navštívíme Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, jedno z nejstarších zařízení svého druhu na světě, jež je dnes pod patronací UNESCO. Jeho prostory nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i herci Pavel Zedníček, Sabina Laurinová či Ladislav Mrkvička. Díky nim se například setkáme u prostřeného stolu s císařem Františkem Josefem I. a jeho chotí Sissi a přidáme se k sešlosti v hostinci paní Hippodamie.

V Masarykově kočáře přijeli do prostor Národního hřebčína v Kladrubech moderátoři Marek Eben a Klára Kovaříková, aby zahájili další díl vědomostní soutěže O poklad Anežky České. Stejně jako soutěžící, i vy si můžete prověřit své znalosti historie, v našem pravidelném kvízu.

Na úvod vyzpovídal Marek Eben ředitele hřebčína Norberta Záliše. Řeč byla samozřejmě o koních a jejich právoplatném místě v historii, ale také o kladrubském hřebčíně, který založil roku 1579 císař a král Rudolf II. První koně do Kladrub však přivedl už o 27 let dříve Maxmilián II. Norbert Záliš představil starokladrubského bělouše, plemenného hřebce Generale Pamela XLVII.

Je kladrubský hřebčín nejstarším na světě?

Klikněte pro větší obrázek Účastníci se poté přesunuli do hostince, kde se zrovna odehrávala první hraná ukázka. Psal se rok 1858, hostinská Hippodamie (Valerie Zawadská) přivítala hosty. Za okamžik dorazil také pan Mrkvička (Ladislav Mrkvička), zrovna se vracející z úspěšného honu. Do debaty se vmísil také pan Pozedný (Pavel Zedníček), který se s Mrkvičkou začal trumfovat, kdo že byl na lovu úspěšnější.

Následovala otázka k soutěžícím, zda ví, co je to parforsní hon.

Víte, jak se jmenoval hrabě, který zavedl francouzský způsob lovu, lesní rohy a kult svatého Huberta?

Zásady parforsního honu přihlížejícím názorně předvedli pánové Mrkvička a Pozední.

Klikněte pro větší obrázek Další zastávkou soutěžní prohlídky hřebčína v Kladrubech byla jízdárna, kde komorník roku 1858 informoval Marka Ebena a Kláru Kovaříkovou o návštěvě císaře Františka Josefa I. s chotí Alžbětou. Hosté měli mezitím možnost sledovat lonžování koně.

Jak se nazývala jezdecká škola, kterou Habsburkové přenesli do Vídně?

Klikněte pro větší obrázek A právě František Josef I. (Otakar Brousek mladší) poctil hřebčín svou návštěvou v následné scénce. Usedl k prostřenému stolu spolu s císařovnou Alžbětou, označovanou také Sissi (Sabina Laurinová), hodnotili úslužnost komorníka (Jiří Knot), důkladně rozebírali dietu císařovny, narození následníka trůnu. Sissi také vyřkla své výtky k habsburské etiketě. Oba pak neopomněli pochválit ušlechtilost kladrubských koní.

Víte, jaký je hlavní účel kladrubských koní?

Závěr patřil Marku Ebenovi, vydávajícímu se za Marii Terezii. Svými indiciemi napovídal soutěžícím, kteří měli právě postavu matky dvou císařů odhalit.

Marie Terezie byla matkou třinácti potomků. Měla více synů nebo dcer?

Stopáž38 minut
Rok výroby 1996
 ST 4:3
ŽánrZábava