Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes opět z hradu Český Šternberk (1994). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, J. Langmajer, J. Synková, J. Schwarz, M. Suchánek a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní, zámecká i další historická sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes prozkoumáme nádherný hrad Český Šternberk, který se už od 13. století majestátně tyčí nad údolím Sázavy. Jeho komnatami nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i herci Jiří Langmajer, Jana Synková či Jiří Schwarz. Díky nim se setkáme například se zakladatelem sídla a celé dynastie Zdeslavem z rodu Divišovců a budeme svědky zkoušky divadelní hry Josefa Lindy o Šternbercích.

Šternberkové jsou jedním z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů. Mezi Šternberky patří například Petr ze Šternberka, Zdeněk ze Šternberka, manželka Jiřího z Poděbrad Kunhuta ze Šternberka či Josef Šternberk. Patrně nejslavnějším je však fiktivní postava nebojácného vojevůdce, který údajně zahnal Tatary při jejich vpádu do Evropy. Pod jakým jménem se skrývá osoba, jejíž příběh se pravděpodobně inspiroval boji, které vedl proti Kumánům Zdeslav z Divišova?

Šternberkové se angažovali v mnoha historických uskupeních, iniciovali řadu významných událostí. Josef ze Šternberka byl v roce 1818 jedním ze zakladatelů Národního muzea. Pod jakým názvem bylo muzeum původně založeno?

Adolf Vratislav a Václav Vojtěch Šternberkové zase byli oddanými rytíři, dokonce členy jednoho rytířského řádu, založeného burgundským vévodou Filipem Dobrým roku 1430. Úkolem řádu bylo udržování katolické víry, ochrana církve a zachovávání neposkvrněnosti rytířské cti. Jeho členem byl mimo jiných i Rudolf II. Jak se řád jmenoval?

Zajímavou postavou z rodu Šternberků byl i hrabě Jáchym, společník průkopníka balónové vzduchoplavby Jeana Pierra Blancharda při historickým prvním letu balonem, uskutečněným v Praze. Ze Stromovky, tehdejší Královské obory, doletěli do Bubenče, při průměrné letové výšce 1700 m. Cesta jim trvala přibližně hodinu. Ve kterém roce se let uskutečnil?

Dnes Šternberkům patří kromě Českého Šternberka dalších pět českých hradů a zámků. Jaký mezi ně nepatří?

Stopáž39 minut
Rok výroby 1994
 ST 4:3
ŽánrZábava