Vzpomínka na uznávaného kardiologa, spoluzakladatele Dětského kardiocentra, který byl oceněn medailí Za zásluhy i cenou Neuron za přínos světové vědě (1994). Režie D. Trančík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Ve věku nedožitých 89 let nás opustil Milan Šamánek, světoznámá osobnost české pediatrie, jenž díky své specializaci na dětskou kardiologii a vrozené srdeční vady získal světové uznání. Od počátku své lékařské praxe působil ve Fakultní nemocnici v Motole. V polovině 60. let absolvoval stipendijní pobyt na Pennsylvánské univerzitě, po návratu vedl na dětské klinice nově vzniklou Kardiopulmonální laboratoř. V 70. letech se zasloužil o založení Dětského kardiocentra, které v době vzniku bylo nejscpecializovanějším pracovištěm svého druhu na světě. V roce 1987 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy v oboru dětské lékařství a v pozdějších letech získal řadu ocenění a uznání, například Edgar Mannheimer Lecture od Evropské asociace dětské kardiologie, Purkyňovu cenu či Medaili Za zásluhy I. stupně prezidenta ČR.

Milan Šamánek
kardiolog

Milan Šamánek

* 9. 5. 1931

† 29. 4. 2020

Světoznámá osobnost české pediatrie, spoluzakladatel Dětského kardiocentra. Uznávaný kardiolog byl oceněn medailí Za zásluhy i cenou Neuron za přínos světové vědě.


Stopáž15 minut
Rok výroby 1994
 4:3
ŽánrDokument