Významný a inspirativní Čech, který část svého života zasvětil osvětě o hrůzách holocaustu a zároveň po emigraci do Kanady pomáhal své bývalé vlasti na cestě ke svobodě (2016). Režie O. Sommerová

Židovský chlapec, který prošel Terezínem a koncentračním táborem v Osvětimi. Ztráta jeho milované mladší sestry, která byla na osvětimské rampě okamžitě poslána do plynu, je pro Jiřího Bradyho celoživotním traumatickým zážitkem. Proto zasvětil svůj život osvětě o holocaustu, zvláště po nálezu kufříku, který patřil sestře Haně a který doputoval z Osvětimi až do tokijského centra studia holocaustu.

Během pochodu smrti se mu v lednu 1945 podařilo uprchnout. V roce 1949 vycestoval do Izraele, později v roce 1951 zakotvil v Kanadě. Tady pomáhal dalším emigrantům, zvláště pak po roce 1968, zakládal různé firmy a stále pořádal přednášky na obhajobu lidských práv a vydával svědectví o hrůzách holocaustu. Po pádu komunistického režimu v Československu zorganizoval sbírku na tiskárnu pro Lidové noviny. Je také jedním ze zakládajících členů Česko-kanadské obchodní komory.

Jak sám říká – nikdy nečekal žádné odměny, žádná ocenění. Vše dělal jako svou občanskou povinnost.

Jiří Brady je zosobněním skromného člověka, který svůj život zasvětil pomoci druhým a skutečným hodnotám demokracie a svobody. Režisérka Olga Sommerová natočila jeho portrét při návštěvě České republiky na podzim roku 2016.

Rozhovor

Jiří (George) Brady

„Elita národa je osobnost, která vyniká nejen ve svém oboru, ale má také všeobecný přehled. Její vystupování je vždy etické a morální, i za složitých životních situací.“ » Číst více

Stopáž15 minut
Rok výroby 2017
 ST AD HD
ŽánrDokument