Dnešní díl z cyklu Hledání ztraceného času byl jedním z příspěvků k výročí skončení II. světové války. Připomíná cestu prezidenta dr. E. Beneše do osvobozeného Československa z jeho exilu v Londýně a následné vítání a pocty občanů prezidentu při jeho cestě vlakem do Prahy (1995). Režie P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Fenomén českého filmu Karel Čáslavský (1937–2013) a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vznikalo mnoho let v České televizi. Karel Čáslavský byl filmový historik, archivář a publicista, který jako jeden z mála u nás dokázal obsáhle reflektovat historické, politické a společenské události.

Cesta prezidenta Edvarda Beneše z londýnského exilu domů byla složitá: vedla přes Moskvu, Košice a Bratislavu. 12. května kolona jeho vozů překročila slovensko-moravskou hranici a první zastávkou byl Hodonín, rodiště TGM. Poté se prezident zdržel v Brně a dále cestoval vlakem přes Českou Třebovou, Pardubice, Kolín a po mnoha zastávkách a nadšeném uvítání jeho vlak 16. května dorazil do Prahy na Wilsonovo nádraží.

Stopáž20 minut
Rok výroby 1995
 ST 4:3
ŽánrDokument