Zasněžené město, předvánoční trhy, horké kaštany a zamrzlá Vltava plná bruslařů v archivních záběrech zimní romantiky prvorepublikové Prahy (1994). Režie P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Už to tak na světě chodí, že lidé od nepaměti říkají, že nic už není, jako bývalo. Mravy, mládež, rohlíky, muzika... ba ani to počasí. Nevím, jak to ostatní, ale s tím počasím to bude nejspíš pravda. Třeba taková zima. Jen málokdy se v poslední době povede, že na svatého Martina napadne sníh a vydrží. Málokdy zažíváme bílé Vánoce. Už před desítkami let si Karel Čapek stýskal, že zimy už nejsou, co bývaly... To napsal v době, kdy bylo zcela obvyklé, že mrzlo až praštělo a zemi po dlouhé týdny pokrýval sněhový příkrov. Dokonce i v Praze, kde každé sněžení dnes pokládáme za kalamitu.

Právě o zimní, krásně zasněžené Praze v letech dvacátých a třicátých minulého století pojednává toto pokračování našeho dokumentárního cyklu. Uvidíme záplavy sněhu na hlavních pražských náměstích i v parcích, malostranské komíny s vysokými sněhovými čepicemi... ale především zimní život města, zachycený na filmových svitcích z časů první republiky. Děti i dospělí sáňkovali v ulicích (např. U Rajské zahrady) a na zamrzlé Vltavě se pod mosty nejen bruslilo, ale na ledě byly i kolotoče a boudy prodavačů všeho možného. A po ledě se proháněli i cyklisti. Zamrzlá řeka byla také rájem ledařů, kteří zručně vysekávali kvádry ledu a rozváželi je do hostinců i domácností. A v Podolí trpělivě postávali rybáři a čekali, až se jim v díře vysekané v ledu vynoří grundle či něco většího. Díky filmu zůstal nám zachován i legendární kaštanář Šubrt a také snímky s atmosférou mikulášských a vánočních trhů, z nichž největší býval na Karlově náměstí. Uvidíme ještě prodej kaprů, neklamné znamení blížících se Vánoc, a pak ještě Štědrý večer v Masarykových domovech v Krči... a to už bude konec pořadu o bílé zimní Praze, jak ji dnes už skoro neznáme.
Stopáž20 minut
Rok výroby 1994
 ST 4:3
ŽánrDokument