Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V dalším výběru archivních zajímavostí uvedeme krátký film z roku 1940… a ještě předtím několik šotů z filmových týdeníků z téže doby - tedy z válečných let.

Cvičení na rhônském kole (1944)

Cvičení na tomto dosud málo známém nářadí je zdravý sport, od dvacátých let rozšířený nejvíce v Německu. V Praze na Letné jsme zachytili při ranním cvičení mistryni Sommerovou, která nám se svou partnerkou předvedla své umění.

Nová slitina pro odlívání kovů (1943)

Po obtížných slévačských pokusech podařilo se našim zvonařům namíchat novou slitinu, jíž lze nahradit někdejší zvonovinu.

Elektromobily Škoda (1944)
Navečer vracejí se elektromobily k pramenu své síly v Pražských městských podnicích, aby tu zvolna shromažďovaly do svých baterií levný noční proud. Obsluha elektromobilu s alkalickými ocelovými bateriemi je jednoduchá. Kabel se zapne a motor - generátor se může rozběhnout. U vozidel s olověnými kyselinovými bateriemi se večer vybité baterie prostě vymění. Elektromobily se hravě obsluhují jedinou páčkou, neboť nemají ani spojku ani rychlostní skříň.
Oprava karlštejnských střech (1944)

Aby Karlštejnu zůstala pověst nejpečlivěji udržovaného hradu, nesmí jej řemeslníci ani na chvíli pustit ze zřetele. Právě nyní se opravují rozlehlé karlštejnské střechy, které na pokrývačích vyžadují téměř horolezeckou obratnost. Zároveň jsou ochrannými nátěry napouštěny dřevěné ochozy. Ušlechtilý karlštejnský zevnějšek je tím zajišťován před rušivými povětrnostními účinky. Hrad Karlštejn, někdy se také říkalo Karlův Týn, se objeví i ve druhé části archivního žurnálu - v krátkém filmu režiséra Adolfa Lehnera a kameramana J. R. Ziky, který se v českých a moravských biografech promítal od ledna 1940. Vlastenecky laděný komentář o velikosti českých dějin byl v té době dost odvážný, a tak film byl po několika týdnech stažen z oběhu.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2012
 P ST 4:3
ŽánrDokument