V cyklu filmových vzpomínek na dobu předválečnou uvádíme propagační film Jiřího Weisse Naše země z roku 1938 (2011). Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Tentokrát využijeme našeho cyklu k tomu, abychom představili téměř zapomenutý film Naše země, který patří mezi předválečnými dokumenty k těm nejvýznamnějším. Mladý, pětadvacetiletý režisér Jiří Weiss ho natáčel pod pracovním názvem 20 let, protože účelem vzniku snímku bylo výročí vzniku Československa. Jenže – během natáčení na přelomu léta a podzimu 1938 došlo v republice k mnoha událostem a nakonec i k zásadní změně poměrů (mobilizace, mnichovský diktát, ztráta pohraničních území). Film proto musel být doslova za pochodu předěláván. Například, naše armáda, která ještě v září byla v centru veškerého dění, na konci října už není ve filmu vůbec zmiňována.

Film Naše země se snažil především v komentáři, expresívním a zčásti veršovaném, zvednout divákům sebevědomí a dát jim novou víru v budoucnost. V kinech se však tehdy promítal jen krátce a cyklus Hledání ztraceného času poskytl od té doby vlastně první příležitost ho uvidět.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2011
 ST HD 4:3
ŽánrDokument