Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch

R. A. Dvorského, muzikanta, zpěváka, hudebního skladatele i nakladatele, také herce a elegána každým coulem můžeme znát z celé řady filmů, v nichž v letech 1931 až 1941 sám či se svým orchestrem Melody Boys vystoupil. Jeho téměř nezaměnitelný hlas známe i z gramofonových desek, protože mnohé z písniček, které nazpíval, jsou v obecném povědomí i po desetiletích.

R. A. Dvorský se narodil v roce 1899 ve Dvoře Králové nad Labem jako Rudolf Antonín. Toto poněkud matoucí jméno si v roce 1925 nechal úředně změnit podle svého rodiště na R. A. Dvorský a pod touto lehce zapamatovatelnou značkou postupně ovládl svět české taneční hudby třicátých a začátku čtyřicátých let minulého století.

Dvorský byl nejen filmován, ale také sám filmoval. V roce 1936 si pořídil 8mm kameru Kodak a natáčel s ní buď on, nebo lidé, kteří byli právě po ruce.

Amatérské záběry z let 1936 až 1964 je třeba brát jen jako nahodilé útržky z jeho života, který byl rozdělen na dvě nesouměrné části – na slavné období do roku 1945 a na období, které následovalo ve zbývajících jedenadvaceti letech.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2011
 ST HD 4:3
ŽánrDokument