Kolaborantské Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, kterému předsedal ministr Emanuel Moravec, se pokoušelo o vytvoření české obdoby německé organizace Hitlerjugend (2008). Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch

V tomto pořadu si ukážeme filmy, které poprvé a zároveň naposledy byly k vidění v letech protektorátu. Je na nich zachycena činnost organizace, která se jmenovala Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Tou výchovou se rozuměla spíše převýchova ve velkoněmeckém duchu – něco jako česká podoba Hitlerjugend, Hitlerovy mládeže.

Lehko se v Berlíně rozhodlo, mnohem obtížněji se v protektorátu provádělo... V roce 1941 bylo Kuratorium ustaveno, ale teprve v červnu 1942, krátce po smrti Heydricha, se poprvé projevilo veřejně.

Hlavní postavou Kuratoria byl jeho předseda Emanuel Moravec, který z legionáře a vysokého důstojníka naší armády se po německé okupaci stal zaslepeným obdivovatelem nacismu, jinak řečeno, kolaborantem a zrádcem národa.

Moravcovým horlivým pomahačem byl lékař – internista dr. František Teuner, který byl v Kuratoriu veden jako generální referent. Už v mládí byl členem fašistické organizace Vlajka.

V začátcích budování Kuratoria sehrály významnou roli tzv. „vůdcovské školy“ - celkem jich bylo 69 - které pro svou činnost velkoryse dostaly k dispozici různé zabavené zotavovny, bývalé sokolské tábory i starobylé zámky.

V Kuratoriu nebylo členství v pravém slova smyslu – ale tzv. „povinná služba mládeže“, která se týkala chlapců a děvčat mezi desátým a osmnáctým rokem věku. Kuratoriem tedy prošli, často jen formálně, všichni mladí lidé, narození mezi léty 1924 až 1935.

Aby o Kuratoriu bylo co nejčastěji slyšet a aby byl všude vidět jeho znak s hákovým křížem, zahrnovala ta „povinná služba“ prakticky cokoliv – veškeré druhy sportování, přípravu vánočních nadílek, koncerty, malování kraslic, ale i obyčejné sáňkování.

Ale tak nevinné to Kuratorium zase nebylo...

V pořadu uvidíte v původní podobě tyto šoty z filmových týdeníků Aktualita:

  • Výcvikový tábor Kuratoria (1942)
  • Kurs v Luhačovicích (1942)
  • Tábor Kuratoria v protivínském zámku (1943)
  • Pouť u sv. Antonínka (1943)
  • Vedoucí mládeže u K. H. Franka (1944)
  • Zahájení Týdne české mládeže 1944 na Karlštejně
  • Letní hry mládeže 1944 v Praze
  • Kurs pro oblastní vedoucí na Čeperce (1944)
  • Manifestace Kuratoria v Lucerně (1944)
Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST HD 4:3
ŽánrDokument