Napínavý filmový příběh o setkání dvou různých osobností v jedné bytosti v hlavní roli s Terezou Brodskou (1999). Dále hrají: S. Budínová, J. Hartl, K. Roden, L. Tokoš, Z. Junák, R. Vojtek, L. Kolář a další. Scénář J. Jireš, od jehož úmrtí uplynulo 20 let, a J. Moserová. Kamera J. Víšek. Režie J. Jireš

Po automobilové nehodě se na operačním sále ocitnou téměř dvě mrtvé ženy – stařičká docentka historie (S. Budínová) a krásná a hloupá volavka zlodějského gangu Yvetta (T. Brodská). Pro záchranu alespoň jedné z nich se dva lékaři (K. Roden, J. Hartl) rozhodnou pro experiment a zdravý mozek docentky transplantují té, která nehodu zavinila. Z bezvědomí se tak probudí žena s tělem a tváří mladé dívky, ale s myšlením staré intelektuálky.

Film s prvky sci-fi, který natočil režisér J. Jireš na námět J. Moserové, se zamýšlí nad lidskou identitou a časem, který je člověku na tomto světě vymezen. Zápas vědomí s hmotou, duše s tělem, mládí se stářím sehrála v excelentní faustovské studii v dívčí podobě T. Brodská, která získala za tuto „dvojroli“ Českého lva za nejlepší hlavní ženský herecký výkon.

Napište nám