Jana Štěpánková a Lubomír Lipský, od jehož úmrtí právě dnes uplynulo pět let, v humorném příběhu ze starých časů (1986). Dále hrají: J. Skopeček, od jehož narození nedávno uplynulo 95 let, H. Matulová, H. Voštiarová, K. Vlková a další. Scénář podle povídky E. Basse L. Pospíšilová. Kamera S. Rašilov. Režie V. Hudeček

Půvabný příběh má svůj původ v soudničkách. V Bassově literárním zpracování je monologem ženy, která zdůvodňuje svůj úmysl dát se rozvést.

Velmi energická majitelka krámku (J. Štěpánková) obhajuje u soudu velmi zaujatě své právo na tehdy módní chorobu „lepších“ lidí – revmatismus. Založila si na ní nejen svou společenskou prestiž a dobře prosperující suterénní obchod, ale posléze i manželství s Mamertem Kalivodou (L. Lipský, od jehož úmrtí uplynulo 2. října pět let). Zprvu okouzlující muž však postupně začal využívat všech léčebných možností, veškeré přednosti a výhody plynoucí z revmatických nemocí sám, a ženu nechal pracovat a zajišťovat podnik, aniž by jí jen přispěl sebemenší snahou. Navíc revmatismem netrpí… Soudce hraje J. Skopeček, od jehož narození nedávno uplynulo 95 let.

Napište nám