Čím vyšší společnost, tím větší snaha ututlat vše nepatřičné. Francouzské drama.
Hrají: M. Dalio, N. Grégorová, R. Toutain, J. Renoir a další. Režie: Jean Renoir.

Jean Renoir (1894), syn slavného malíře Augusta Renoira vstoupil do světa filmu v roce 1924 mezi pařížskou avantgardu. Z období němého filmu jsou známy především jeho snímky: Nana (1927) podle Emila Zoly a Děvčátko se sirkami (1928), středometrážní drama podle pohádky Hanse Christiana Andersena. Po filmech natáčených ve třicátých letach, jako Noc na křižovatce (1932), Paní Bovaryová (1934), Zločin pana Lange (1936) a Výlet do přírody, který nedokončil, vytvořil své mistrovské dílo Velká iluze (1937) z prostřední německého zajateckého tábora v první světové válce. Následovala adaptace dalšího Zolova románu Člověk bestie (1938) a podle vlastního scénáře režíroval dramatickou komedii Pravidla hry (1939). V roce 1940 odjel do Hollywoodu, kde se mu podařilo realizovat několik filmů, v Indii pak natočil film Řeka (1949), v Itálii Zlatý kočár (1952).

Z období padesátých let jsou nejznámější Renoirovy filmy: Francouzský kankán (1955), Elena a muži (1956) a Desátník smolař (1962).

Řadu filmů francouzského režiséra Jeana Renoira, které Česká televize uvedla v posledních letech, nyní doplní dvěma filmy vysílaných v rámci Filmového klubu: Pravidla hry a Desátník smolař.

Pravidla hry:

-----------------

Pro kritiku úpadku současné společnosti, především horních deseti tisíc, zaujalo domácí obecenstvo k filmu Pravidla hry zcela odmítavý postoj. Možná to bylo právě proto, že Renoir poukázal až příliš jasně na krizi vědomí celé francouzské společnosti konce třicátých let.

Robert de la Chesnaye pozve slavného dálkového letce Andrého Jurieuxe mezi loveckou společnost na svůj zámek. Netuší, že Jurieux měl poměr s jeho ženou Christinou. Robert sám je zase zapleten s Genevievou de Marrast, což Christina dávno ví. Když si Robert všimne, jak Jurieux flirtuje s jeho ženou, vyvolá rvačku. Souběžně s tím se rozvíjí milostná romance mezi sluhou Marceauem, který tajně pytlačí, s komornou Lisette a manželkou hajného Schumachera. Když dojde k politováníhodné události, všichni se snaží o jediné - nevyvolat skandál a vše ututlat.

Napište nám