Italsko-francouzské drama režiséra Luchina Viscontiho o velké lásce a ještě větší nenávisti.

Román Gabriela D' Annunzia Nevinný, osudový příběh velké lásky a ještě větší nenávisti, inspiroval v roce 1976 italského režiséra Luchina Viscontiho k natočení stejnojmenného filmu, který se stal jeho posledním dílem. D'Annunziova novela z roku 1892 se tak zařadila po bok důležitých děl světové literatury, která si Visconti zvolil k adaptaci – připomeňme Bílé noci (u nás uvedené pod jménem hlavní ženské postavy Natálie - 1957), Geparda (1963) či Smrt v Benátkách (1971).

Volné zpracování románové látky popisuje podivné manželství sobeckého a povýšeného šlechtice Tullia a půvabné Giuliany. Tullio se s Giulianou ožení z lásky, od prvého dne je ale přitahován i jinými ženami. Po řadě nevěr se navrací k Giulianě, je však zklamán: jeho žena se sblížila se spisovatelem Arboriem a čeká s ním dokonce dítě. Giulianino těhotenství vnáší do znovunalezeného manželského citu pochybnosti a žárlivost a Tullio se neubrání nenávisti vůči plodu hříšné lásky. Vše spěje ke katastrofě, ve které bude hrát důležitou roli i Tulliova milenka Teresa…

Role ústředního páru zamýšlel Visconti svěřit slavné herecké dvojici Alain Delon a Romy Schneiderová, kvůli Delonovým závazkům a těhotenství Schneiderové však nakonec jeho volba padla na méně známé, i když vynikající herce – roli Tullia svěřil italskému herci Giancarlu Gianninimu, jeho manželku si zahrála půvabná Laura Antonelliová.

Napište nám