Giulietta Masinová jako naivní Cabirie pod režijní taktovkou svého manžela Federica Felliniho. Oscarový italsko-francouzský snímek uvádíme k 100. výročí narození nezapomenutelné italské herečky (1957). Dále hrají: A. Nazzari, F. Périer, F. Marziová a další (V italském znění s titulky)

Pořad bylo možné přehrát do 2. 3. 2021
Video není k dispozici

Cabiriiny noci patří k nejvýznamnějším dílům Federica Felliniho, oscarového režiséra, scenáristy a matadora italské kinematografie, který by 20. ledna oslavil 100. výročí narození. Snímek představuje poslední autorův příspěvek k neorealistickému hnutí a líčí několik epizod ze života římské prostitutky. Cabiria není již nejmladší, není ani hezká, ani příliš chytrá. Nepřestává však doufat, že se jí jednou podaří zanechat nenáviděného povolání a že začne žít novým životem. Dokonce je ještě schopna věřit v lásku. Avšak oba muži, v jejichž city bláhově doufá, jsou podvodníci, kteří usilují pouze o její nastřádané peníze. Cabiria je oloupena o vše, dokonce i o víru v člověka. Na rozdíl od předchozích filmů neponechává Fellini svou hrdinku chladně jejímu osudu. Cabiria si i přes hořké životní peripetie dokáže uchovat svůj někdy až dětsky naivní optimismus. V závěrečné scéně setkání se skupinou mladých lidí, která je vykládána jako klíč k celému filmu, jí Fellini dává novou naději…

V hlavní roli filmu zazářila Felliniho manželka a dvorní herečka Giulietta Masinová, která byla vyznamenána za svůj neopakovatelný herecký výkon cenou XXX. MFF v Cannes 1957. Film získal v témže roce mnoho prestižních vyznamenání na celém světě, oceněn byl i Oscarem za nejlepší zahraniční film. Fellini tak získal mezinárodní věhlas jako nadějný italský auteur a velká očekávání stvrdil o tři roky později díky fenomenálnímu úspěchu Sladkého života.

Cabiriiny noci očima Evy Zaoralové

Cabiriiny noci očima Evy Zaoralové

Hodnocení filmu: 98 %

Federico Fellini
režisér

Federico Fellini

* 20. 1. 1920

† 31. 10. 1993


Originální názevLe Notti di Cabiria
Stopáž113 minut
Rok výroby 1957
 T čb 4:3
ŽánrFilm