Příběh mužů, kteří položili své životy v zákopech první světové války. Australský film s Melem Gibsonem v jedné z hlavních rolí (1981). Dále hrají: M. Lee, B. Kerr, T. McKenzie, D. Argue, R. Grubb, B. Hunter, J. Morris a další. Režie Peter Weir

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Upoutávka 2

Upoutávka 2

První ze dvou snímků, při jejichž realizaci se režisér Peter Weir setkal s budoucí hvězdou světové kinematografie Melem Gibsonem, zpracovává temnou kapitolu australské vojenské historie, bitvu o poloostrov Gallipoli. Tvrdé boje první světové války o důležitý Dardanelský průliv skončily zdrcující porážkou spojenců a masakrem velkého množství australských a novozélandských vojáků, vesměs nadšených dobrovolníků. Weir se zaměřuje na Archyho a Franka, dvojici idealistických přátel, jejichž představy jsou na evropském bojišti krutě konfrontovány s realitou. Jasně protiválečný snímek vykresluje běžné životy obou mužů, které se postupně proměňují v noční můru. Velkoryse pojatý film paradoxně vyniká právě pečlivou drobnokresbou jednotlivých postav. Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverénní a přitom nenápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. Snímek získal v roce 1981 celkem devět cen Australského filmového institutu.

Film uvádíme v širokoúhlém formátu s původním českým dabingem s Vladimírem Dlouhým a Oldřichem Kaiserem v hlavních rolích.

Gallipoli očima Jana Folla

Gallipoli očima Jana Folla

Hodnocení filmu: 80 %

Peter Weir
režisér

Peter Weir

* 21. 8. 1944


Mel Gibson
herec a režisér

Mel Gibson

* 3. 1. 1956


Originální názevGallipoli
Stopáž107 minut
Rok výroby 1981
 )D( ST HD
ŽánrFilm 15+