Na horách obstojí jen tvrdí chlapi. Australský romantický western z kraje divokých koní.
Hrají: T. Burlinson, K. Douglas, J. Thompson, S. Thorntonová a další. Režie George Miller.

Život na australské Vysočině je tvrdý. Dnes i před více než sto lety. V této nádherné, ale drsné zemi, uprostřed nepřístupných hor, tak často bičovaných deštěm a utápěných v neproniknutelné mlze, obstojí jen praví chlapi. A Jim Craig ještě pravý chlap není. Stokrát si může být on sám jist, že by tady i po tragické smrti svého otce dokázal přežít, stejně bude muset o této své pravdě nejdřív všechny ty drsné horaly kolem přesvědčit. A tak se vydává dolů, do údolí, kde se má tvrdou prací z chlapce stát muž.

Báseň A. B. "Banjo" Patersona "Muž od Sněžné řeky" je v Austrálii pojmem, který neodmyslitelně patří do klasického literárního fondu tohoto vzdáleného kontinentu. Není proto divu, že ke svému ztvárnění inspirovala i tvůrce, kteří ji převedli do řeči filmového plátna. V roce 1982 tak vznikl již jako druhý v pořadí stejnojmenný film (jeho první verze byla natočena už za němé éry), jehož realizace se ujal George Miller, do té doby známý především jako autor a režisér televizních seriálů. Na rozdíl od žánrové předlohy amerického westernu, z níž autoři vycházejí, staví film výraznou měrou na poetice vztahu člověka a přírody, na jeho vrcholné stylizaci a symboličnosti, což má bezesporu svůj základ v samotné básnické předloze. Na filmovém plátně je navíc konečný efekt umocněn i překrásnými krajinnými záběry kameramana Keitha Wagstaffa.

Kromě ústřední dvojice mladých hrdinů, ztělesňované Tomem Burlinsonem (pro něhož byl Jim Craig jeho vůbec první velkou filmovou rolí) a Sigrid Thorntonovou stojí za pozornost i dvojrole bratří Harrisonových, v níž exceluje Kirk Douglas.

Napište nám