Boháči hrají pro zábavu a chudáci o všechno – padni komu padni. Kousavá komedie nad jednou partičkou karet.
Režie: Luigi Comencini. Scénář: Rodolfo Sonego. Hrají: Alberto Sordi, Silvana Mangano, Joseph Cotten, Bette Davis a další.

Každý rok Peppino (Alberto Sordi) a jeho žena Antonia (Silvana Manganová) netrpělivě vyhlížejí příjezd americké miliardářky do Říma. Excentrická dáma (Bette Davisová) je totiž pokaždé zve na partičku karet o velké peníze a protože neustále cestuje za teplým podnebím, ve své italské vile stráví vždy jen pár týdnů. Vetešník a jeho manželka za ta dlouhá léta ani jednou nevyhráli, tentokrát však cítí, že smůlu určitě prolomí. Ještě aby ne – celý rok starobylou hru scopone scientifico trénovali a počítali karty. Manželskému páru fandí také celá chudinská čtvrť, která vidí karetní souboj jako příležitost vyrovnat účty s nafrněnými boháči. Hra však probíhá jako obvykle, a tak zatímco obě ženy hrají na mistrovské úrovni, Peppino se drží moc při zdi a sekretář George (Joseph Cotten) si zase neumí spočítat karty. Roztrpčená Antonia tak při další odvetě zkusí štěstí s novým partnerem, profesionálním hráčem a podvodníčkem Righettem (Domenico Modugno). Jak se ovšem ukáže, stará dáma je ochotná obětovat téměř cokoliv, aby neprohrála byť jen jediný cent.

Italský film z roku 1972 je ve své zemi považován za mistrovské dílo commedia all'italiana a často se umisťuje v předních filmových žebříčcích. U nás byl snímek uveden do kin o několik let později v neméně hvězdném dabingovém obsazení. Peppinovi propůjčil hlas Miloš Kopecký a Antonii Eva Hudečková, jejich protihráče pak do češtiny namluvili Jiřina Petrovická a Eduard Cupák a v neposlední řadě tu zazní i Petr Štěpánek jako karbaník Righetto.

Napište nám