Muži zákona jsou schopní a odhodlaní. Ale pašeráci koní také. Slovensko-český dobrodružný film z r. 1980 uvádíme u příležitosti osmdesátých narozenin Radoslava Brzobohatého (*13.9.1932). Dále hrají: M. Dočolomanský, P. Čepek, P. Zedníček, J. Krampol, S. Valentová, L. Haverl a další. Režie Martin Hollý (v českém a slovenském znění)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Je krátce po vzniku Československé republiky, ale obyvatelé chudé příhraniční vesničky pod Tatrami mají jiné než státotvorné starosti. Bývalý voják Marek Orban chce pro všechny sousedy získat peníze na odjezd za lepším životem do Ameriky, a proto s partou kamarádů pašuje koně z Polska. Dosud ho nikdo při činu nechytil. Pohraničníci jsou bezmocní. Proto přijíždí z Prahy velitel finanční stráže Halva se svými muži. Tak jako Orban a jeho kamarádi, i Halvovi lidé mají za sebou válku a jsou vycvičení k boji. Vůdci obou skupin se však teď ocitli proti sobě. I když se vzájemně respektují, jsou stejně sveřepí a odhodlaní neustoupit ani o krůček. A oba jsou dobře ozbrojení. Jejich konflikt, i když si to ani jeden nepřeje, tudíž od počátku spěje k násilnému konci.

Slovensko-český koprodukční film natočil zkušený režisér Martin Hollý vzápětí po svém (rovněž koprodukčním) opusu Signum Laudis. Film vznikl podle scénáře Tibora Vichty, jenž díky svým znalostem prostředí adaptoval původní scénář českých autorů Víta Olmera a Marty Kadlečíkové. Film tedy respektuje historické reálie, avšak je zároveň dobrodružnou podívanou, která má díky svým řemeslným kvalitám působivost i po více než čtvrtstoletí od svého vzniku.

Originální názevNoční jazdci
Stopáž87 minut
Rok výroby 1981
 ST 4:3
ŽánrFilm