Vagabund Charlie a misionářka Róza se společně se musí postavit nástrahám africké řeky i nečekanému dosahu války v Evropě.
Režie: John Huston. Scénář: Peter Viertel, John Collier. Hrají: Humphrey Bogart, Katharine Hepburn, Robert Morley, Peter Bull a další.
Africká královna

Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut, jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít.

Africká královna je hereckým koncertem dvou hvězd světového formátu: K. Hepburnové a H. Bogarta, příběhem plným vzrušení, dobrodružství, romantiky i jemného humoru, zasazeným do nádherné, divoké a nemilosrdné africké přírody. Ze čtyř Oscarů, na něž byl nominován, získal sice jen jednoho (H. Bogart za hlavní mužskou roli – mimochodem jediný Bogartův Oscar za celou jeho hereckou kariéru), získal si však srdce diváků na celém světě a stal se doslova legendou. Legendou, jíž ani více než padesát pět let, která uplynula od jejího natočení, neubralo nic na pohodovosti a půvabech.

Napište nám