Nic ho nedokázalo zlomit. Ani padesát vajec natvrdo. Paul Newman v titulní úloze slavného amerického filmu.
Dále hrají: G. Kennedy, J. D. Cannon, L. Antonio, R. Drivas, S. Martin, J. Van Fleetová, W. Rogers, A. Zerbe, H. D. Stanton, D. Hopper a další. Režie Stuart Rosenberg

Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost.

Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou).

Frajer Luke byl plně doceněn až s určitým časovým odstupem, kdy začal být srovnáván s jiným snímkem, odehrávajícím se ve státní instituci se striktními pravidly, a sice s Formanovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975). Nicméně už v době svého vzniku byl Americkou akademií nominován na Oscara ve čtyřech kategoriích – mužský herecký výkon v hlavní roli (Paul Newman), mužský herecký výkon ve vedlejší roli (George Kennedy), scénář podle předlohy (Donn Pearce, Frank R. Pierson) a hudba (Lalo Schifrin). Jedinou sošku si nakonec domů odnesl George Kennedy za úlohu Draka.

Dále hrají: G. Kennedy, J. D. Cannon, L. Antonio, R. Drivas, S. Martin, J. Van Fleetová, W. Rogers, A. Zerbe, H. D. Stanton, D. Hopper a další. Režie Stuart Rosenberg

Napište nám