Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
  • Lucie 9. 4. 2021 11:23 Celá diskuse

    Loď...

    pro zajímavost. Scény se zámořskou lodí a darovanou Sochou Svobody se natáčely v květnu v roce 1968. Slavnostní odjezd lodi v přístavu Le Havre a příjezd do New Yorku se sochou byl realizován na tehdejší "námořní pýše" Francie, osobní luxusní zaoceánské lodi France. Byla spuštěna na přítomnosti prezidenta De Gaulla 11. května 1960 na vodu, a při délce 316 m byla tehdy největší a a takřka nejkomfortnější lodí pro pasažérskou dopravu na světě. Režisér filmu Gérard Oury osobně požádal kapitána lodi Camilla Mahé, aby mohl loď využít k natáčení. 13,5 vysoká replika Sochy Svobody z překližky a polystyrénu a pryskyřice při přeplavbě Atlantiku ležela na přední palubě, a před příjezdem do New Yorku ji zvedly dva palubní jeřáby, které jsou ve filmu také vidět. Místo pro postavení sochy určil kapitán sám, aby mu nebránila ve výhledu a viditelnosti při řízení lodi. Filmaři se doslova modlili, aby při natáčení vjezdu lodi do USA bylo krásné počasí, protože opakovat tuto scénu prakticky moc nešlo. Konec lodi France už tak slavnostní nebyl. Poté, co byla různě přeprodána a přestavěna (Norsko), po nehodě v roce 2003 bylo rozhodnuto o jejím sešrotování v Indii - které se také táhlo.

Reagujte na komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.