Mistrovský příběh o moci a bohatství. Vrcholné dílo americké i světové kinematografie.
Hrají: O. Welles, J. Cotten, D. Comingoreová, R. Collins, G. Coulouris, A. Mooreheadová, R. Warricková a další. Režie Orson Welles.

Jedno z vrcholných děl světové kinematografie natočil jako svou prvotinu geniální mladý režisér Orson Welles. Po závratném úspěchu jeho rozhlasové sci-fi adaptace Válka světů (inscenované jako série "skutečných" reportáží) mu studio RKO umožnilo natočit film zcela podle vlastních představ. Výsledkem byl životopisný příběh fiktivního tiskového magnáta Charlese Fostera Kanea. Reportér jménem Thompson (jehož tvář zůstává po celou dobu ve stínu) po Kaneově smrti zpovídá jeho kolegy a blízké, aby odhalil alespoň něco z mnoha tajemství, spojených s magnátovou osobou. Pohledy jednotlivých lidí se někdy shodují a jindy jsou protichůdné, vzájemně však vytvářejí plastický portrét jak Kaneovy osobnosti, tak doby, ve které se z něj stal multimilionář a vládce mediálního impéria. To nejintimnější tajemství však zůstává stále nevysvětleno...

Wellesovo dílo si vysloužilo nenávist skutečného tiskového magnáta Williama Randolpha Hearsta, jenž se právem cítil jako Kaneův předobraz. Hearst se snažil zabránit uvedení filmu, což se naštěstí nezdařilo, avšak očernil Wellese ze sympatií ke komunismu a nepřímo ovlivnil jeho další kariéru.

Občan Kane získal Oscara za scénář a nominován byl v dalších osmi kategoriích (nejlepší film, režie, černobílá kamera, nejlepší herec v hlavní roli – O. Welles, střih, hudba, výprava v černobílém filmu a zvuk). Dodnes patří k nejvýše ceněným filmům, a to zejména díky důslednému a nápaditému využití všech možností, které filmové médium poskytuje. Bravurní využití kamery (zejm. hloubky ostrosti a perspektivy), práce se zvukem, střihem i s vyprávěcí strukturou učinila z Občana Kanea filmové dílo, které bez nadsázky aspiruje na označení "nejlepší film všech dob".

Napište nám