Životní lekce šestnáctiletého učně v komedii Miloše Formana (1963). Hrají: L. Jakim, V. Pucholt, P. Martínková, J. Vostrčil, P. Sedláček a další. Scénář J. Papoušek a M. Forman

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Počátkem šedesátých let vstoupila do československé filmové tvorby nová generace, charakterizovaná preferencí dokumentaristického pohledu na svět i na umění. Byla to generace absolventů FAMU, která hned svými debuty upozornila na výjimečnost svých talentů – Věra Chytilová, Jaromil Jireš, Jiří Menzel, Hynek Bočan, Juraj Jakubisko, Dušan Hanák a Miloš Forman.

Film Černý Petr vznikl podle novely Jaroslava Papouška, ovšem příběh mladého obchodního příručího byl posunut z doby protektorátu do současnosti. Což bylo nutné kvůli autenticitě příběhu. Jde o několik dnů ze života šestnáctiletého Petra Vaňka, který je na praxi v potravinářské samoobsluze. Nechápe příliš smysl dohlížení na kupující, čímž byl pověřen, štvou ho otcovy výchovné metody a občas ho vytáčejí i kamarádi, ale to je tak všechno, co ho trápí.

Ačkoliv šlo o hraný film realizovaný podle pečlivě připraveného scénáře, byl jeho styl ovlivněn metodou „kino-pravda“. Exteriérové scény se natáčely v Kolíně, kde byl také objeven představitel Petrova otce, kapelník Kmochovy hudby Jan Vostrčil. Představitel hlavní role Ladislav Jakim studoval v té době práva, Vladimír Pucholt, představitel zednického učně Čendy, studoval DAMU.

Stopáž86 minut
Rok výroby 1963
 ST čb 4:3
ŽánrFilm