Rudolf Hrušínský, od jehož narození zanedlouho uplyne 100 let, jako major Kalaš vyšetřuje případ vraha dětí (1969). Dále hrají: V. Ptáček, I. Prachař, K. Dellapina, V. Huber, M. Ježková, M. Kožuch, L. Nešleha, H. Brejchová a další. Kamera E. Sirotek. Scénář a režie P. Schulhoff

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Autorský film Petra Schulhoffa navazuje postavou majora Kalaše na film Vrah skrývá tvář (1966). V naší kinematografii tyto snímky představují zásadní počin v detektivním a kriminálním žánru a to nejen let šedesátých. Všechny detektivky se opírají o skutečné případy a vyznačují se skvěle vybudovanou tíživou atmosférou, umně vykonstruovanou zápletkou i výbornými hereckými výkony, kterým vévodí Rudolf Hrušínský v postavě majora Kalaše, který si ji zahrál také ve snímcích Strach (1963) a Diagnóza smrti (1979). Uvedením série filmů o majoru Kalašovi si v těchto dnech připomínáme 100 let od narození jeho představitele Rudolfa Hrušínského. Kalaše však také ztvárnil i Jiří Sovák v komediálně laděné detektivce Na kolejích čeká vrah.

Po stopách krve vypráví o nesnadném pátrání kriminalistů po sexuálně úchylném vrahovi dětí. Film splňuje všechny požadavky detektivního žánru: napínavost, pátrání po vrahovi probíhá po řadě linií a vede k několika podezřelým, zatímco vlastní pachatel zůstává až do samotného závěru skryt a v jeho odhalení nechybí potřebný moment překvapení. Pro většinu postav si Petr Schulhoff cíleně vybral méně známé herce, jejichž velmi dobré typy dodaly jeho filmu rys autentičnosti.

* 17. 10. 1920

† 13. 4. 1994


Stopáž94 minut
Rok výroby 1968
 ST HD čb
ŽánrFilm