Lubomír Lipský jako poručík Borůvka v detektivním triptychu podle povídek Josefa Škvoreckého (1965). Dále hrají: J. Přeučil, P. Kostka, J. Gýrová, F. Miška, J. Beyvl, K. Chadimová, P. Maršálková, J. Štěpničková a další. Kamera: R. Stahl, J. Hanuš a R. Milič. Scénář a režie: Ivo Novák, Ladislav Rychman a Jiří Menzel

Detektivní triptych Zločin v dívčí škole je adaptací povídek Josefa Škvoreckého. Podle Ladislava Rychmana, který se vedle Ivo Nováka a Jiřího Menzela chopil režie jedné z povídek, chápe Josef Škvorecký detektivku „jako hru, němě dohodnutou s divákem, který se raději stává spoluluštitelem rébusu než pozorovatelem předstírané reality a může tak popustit uzdu své fantazii“.

První dvě povídky (Smrt na Jehle a Jak se koupe žena) jsou vážně míněné příběhy rafinovaných vražd. Třetí, podle níž byl nazván celý film, je vtipně nadnesená ironizující historka. Povídky spojuje postava vyšetřovatele – poručíka Borůvky, zvaného mezi přáteli Bublina. Již svým zjevem je Borůvka pravým opakem známých hrdinů světové detektivní literatury. Je to nenápadný, obtloustlý človíček, fyzicky neobratný, s charakteristickým zadrháváním v řeči. Pod nenápadným zevnějškem však skrývá mimořádně bystrého ducha. Roli poručíka Borůvky si s chutí zahrál Lubomír Lipský, vedle něho se ve filmu objevili Petr Kostka, Jana Gýrová, František Miška, Karla Chadimová, Pavla Maršálková, Jiřina Štěpničková, Věra Křesadlová nebo Jiří Kodet.

Napište nám