Strhující příběh o osudu židovské rodiny, zavlečené do terezínského ghetta. Nejvýznamnější dílo režiséra Alfréda Radoka (1948). Hrají: B. Waleská, O. Krejča, V. Očásek, Z. Baldová, E. Kohout a další. Scénář: E. Kolár, M. Drvota a A. Radok. Kamera J. Střecha

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Mladá židovská lékařka se na počátku okupace provdá za „rasově čistého“ českého kolegu, aby si zachránila život. Její rodiče se však už nepodaří zachránit, jsou zavlečeni s prvními transporty lidí do terezínského ghetta…

Film Daleká cesta natočil slavný divadelní režisér Alfréd Radok v roce 1948. Film se promítal jen krátce v mimopražských kinech, v době nastupující totality se nesetkal s přízní tehdejších schvalovacích orgánů a byl proto uložen do archivu. O to větší úspěch však měl v zahraničí, sklízel nadšené ohlasy po celé Evropě i Americe. Televizní premiéru měl film až v roce 1991.

Filmová balada vyniká moderní střihovou skladbou, expresionistickým obrazovým pojetím kameramana Josefa Střechy a znepokojivou hudbou Jiřího Sternwalda. Mimořádně působivé drama neztratilo ani po letech svůj silný emotivní náboj. Zaujme i netradičním hereckým obsazením a vynikajícími hereckými výkony Blanky Waleské, Otomara Krejči, Zdeňky Baldové a Eduarda Kohouta.

Alfréd Radok
režisér

Alfréd Radok

* 17. 12. 1914

† 22. 4. 1976

Zakladatel prvního multimediálního divadla na světě Laterny magiky, jeden z nejvýznamnějších českých a evropských režisérů druhé poloviny 20. století, se svou divadelní tvorbou zařadil mezi velikány české moderní scény.


Stopáž99 minut
Rok výroby 1948
 ST HD čb 4:3
ŽánrFilm