Co na tom, že se dějí, věřit na zázraky je zakázáno! Duchařská veselohra, která pro svou drzost vůči státnímu zřízení skončila v trezoru.
Režie: Zdeněk Podskalský. Scénář: Karel Michal. Hrají: Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Irena Kačírková, Jiřina Bohdalová a další.
Bílá paní

Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu, a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou, Rudolfem Hrušínským a Milošem Kopeckým.

Napište nám