25 minut

4. června

Obsah dílu

Kácení v Prachovských skalách — Kůrovec letos napadl méně stromů než loni — Kůrovec v Lesích České republiky — Škody na úrodě způsobené přívalovými dešti — Uzavření rozhledny Mariánka — Pardubický kraj uvolní stovky hektarů parcel — Přípravy na eurovolby — Spor o podobu rychlodráhy z Prahy do Drážďan — Petice Technického muzea v Liberci — Pronájem soukromých bytů přes městskou agenturu — Sbírka Karla Tutsche v královéhradecké galerii — Hnízda ohrožených rorýsů na fasádě paneláku — Průměrná mzda v Česku stoupla — Chrudim rozšíří systém třídění odpadu ve městě — Opodál Řípu kvete ohrožený hvozdík písečný český

Části dílu

01:01
Kácení v Prachovských skalách
  Opatrnost je v těchto dnech na místě při vstupu do Prachovských skal na Jičínsku. Lezci tam před začátkem hlavní turistické sezóny kácejí suché nebezpečné stromy, většinou je zničil kůrovec. Práce v přírodní rezervaci byly v plánu už na začátku jara, ale těžbu mezi pískovcovými masivy brzdilo deštivé počasí.
  02:53
  Kůrovec letos napadl méně stromů než loni
   Kůrovcová kalamita letos nebyla tak rozsáhlá, jako v předchozích letech. Jeho rojení bylo podle státních Lesů, letos na jaře bez větších vrcholů a minima ohnisek.
   03:22
   Kůrovec v Lesích České republiky
    Podrobněji o kůrovci s oblastním ředitelem státních Lesů Karlem Fišerem
    07:14
    Škody na úrodě způsobené přívalovými dešti
     Zemědělci musejí kvůli bouřkám a přívalovým dešťům čelit dalším problémům, po dubnových mrazech teď některým úrodu zaplavila voda.
     09:06
     Uzavření rozhledny Mariánka
      Okamžité uzavření rozhledny Mariánka v Orlických horách. Obec Horní Čermná na ni zakázala vstup poté, co diagnostika prokázala, že jedna z dřevěných nosných konstrukcí je v pokročilém stavu hniloby.
      09:31
      Pardubický kraj uvolní stovky hektarů parcel
       Pardubický kraj uvolní pozemky, které blokoval kvůli koridoru vyhrazenému pro plavební kanál Dunaj-Odra-Labe. Dovoluje mu to rozhodnutí vlády.
       09:56
       Přípravy na eurovolby
        Ještě dnes a zítra si můžou Češi požádat o voličský průkaz. Je to možné už jen osobně, a to na úřadu v místě trvalého bydliště.
        10:35
        Spor o podobu rychlodráhy z Prahy do Drážďan
         Blíží se termín rozhodnutí o trase vysokorychlostní železnice mezi Prahou a německými Drážďany. Ústečtí krajští zastupitelé o konečné podobě rozhodnou už za necelé tři týdny. Současný návrh ale dlouhodobě kritizují radnice i místní odborníci. Podle nich navíc může nová trať paradoxně vést k přetížení té staré.
         12:37
         Petice Technického muzea v Liberci
          Technické muzeum v Liberci se obává, že v budoucnu přijde o polovinu areálu na bývalém výstavišti. Sepsalo už kvůli tomu petici. Město chce desetihektarový areál využít i pro další organizace. Vychází přitom z nového návrhu územní studie. Její autoři ji právě teď představují veřejnosti v kině Varšava.
          15:15
          Pronájem soukromých bytů přes městskou agenturu
           Stotisícový Liberec dlouhodobě bojuje s nedostatkem městských nájemních i sociálních bytů. Ve své správě jich má jen 1200 obsazených bytů. Žádostí o bydlení víc než tisíc. Nyní chce situaci řešit za pomoci Liberecké nájemní agentury, které byty nabízejí sami jejich vlastníci.
           17:18
           Sbírka Karla Tutsche v královéhradecké galerii
            V Galerii moderního umění v Hradci Králové dokončili digitalizaci sbírky Karla Tutsche z Brna, vystavili ji a zveřejnili na internetu. Galerie koupila 1300 obrazů a plastik hlavně současných českých i cizích autorů za 12 milionů 300 tisíc.
            19:48
            Hnízda ohrožených rorýsů na fasádě paneláku
             Spor o hnízdiště kriticky ohrožených Rorýsů v Klášterci nad Ohří. Při rekonstrukci paneláku tam stavbaři zazdili průduchy pod střechou. Podle ornitologů to byla chyba. Společenství vlastníků bytů má ale doklad od stavebního dozoru, že v domě ptáci nehnízdí.
             21:57
             Průměrná mzda v Česku stoupla
              Poprvé po více než dvou letech se v Česku zvýšila reálná mzda. Podle statistického úřadu vzrostly výdělky v letošním prvním čtvrtletí, po započítání inflace, o necelých pět procent. Průměrná mzda se dostala téměř na 44 tisíc korun.
              22:36
              Chrudim rozšíří systém třídění odpadu ve městě
               V Chrudimi se rozšíří systém třídění plastů a papírů. Město nabídne domácnostem s rodinnými domy sběrné nádoby zdarma. Od ledna by se pak měl změnit svozu odpadu.
               23:06
               Opodál Řípu kvete ohrožený hvozdík písečný český
                Na dohled od hory Říp je jediné místo v tuzemsku, kde každý rok kvete kriticky ohrožený hvozdík písečný český. Drobná bílá květina připomíná malý karafiát a podle ochránců přírody potřebuje právě ke svému květenství specifické podmínky.
                Přehrát celé video
                Stopáž25 minut
                Další díl
                5. června

                Přehled dílů

                326 dostupných
                Stopáž25 minut

                24. července

                Stavební úřady kritizují nový systém — Heřmanův Městec chce obnovit místní rybník — Vyloučení Budimexu z tendru na stavbu D11 — Nález granátu u Máchova jezera — Nová odpočívadla pro kamiony u Žatce — Letní kapacity pardubických mateřských škol — Nehoda tří nákladních aut na D8 — V liberecké ZOO vzniká umělý mokřad. — 20 let od záchytu první nelegální tabákové linky — Policie dopadá řidiče bez dálničních známek — Modernizace zázemí historické štoly Starý Martin — Uzavřená Bobří soutěska — Cesta Obřím dolem je opět průchodná — Příměstský tábor v Zoo Děčín — Nová psí posila královéhradecké policie — Ed Sheeran po pěti letech v Česku

                24. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                23. července

                Mrtvý po požáru bytového domu v Jičíně — Požár nelegální skládky v Lovosicích — Olympijský festival v Mostě — Haly u D8 na Ústecku nebudou — Silnici si spletli se závodní dráhou — Muž zkolaboval v autě uprostřed křižovatky — Rozsáhlý případ výroby a prodeje pervitinu začal projednávat krajský soud v Liberci. — Nové vlakové soupravy Regiofox — Nejvyšší soud vyhověl dovolání bývalých dozorců — Dolní jez na Ohři v Kadani prochází rekonstrukcí — Rybáři staví přehrážky pro pstruhy — Autobusy na Ještěd jezdí skoro prázdné. — Nová samička zebry bezhřívé ve dvorské zoo — Rodinný den v Podbořanech — Vyhořelý zámek v Maršově bude sloužit seniorům

                23. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                22. července

                Dva roky od požáru v Českém Švýcarsku — KRNAP zavřel stezku Obřím dolem — Rekordní počet zásahů horské služby — Tendr na přestavbu tratě do zóny Kvasiny — Požár sklizeného pole u Žďáru nad Orlicí — Opravené mosty u Bystřan na Teplicku — Nejvyšší soud vyhověl dovolání dozorců z Rýnovic — Zájem o rehabilitaci v Lázních Bělohrad — 80 let od prvního bombardování Pardubic — Výročí sestřelení amerických letců — Opravená vodní nádrž Kozlák v Lužci — Eiffelova věž pro Olympijský festival je hotová — Milionová auta u Brodského rybníku — Dobývání Vítkova zkomplikovalo horké počasí — Připomínka židovské komunity v Luži

                22. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                19. července

                Celosvětový výpadek IT služeb — Nehoda minibusu a osobního automobilu na Lounsku — Obvinění muže z výbuchu prodejny při výrobě CBD — Obnovení provozu Tyršovy veřejné plovárny — Liberecký kraj chce získat část sklářského muzea — Brigáda v technických službách pro studenty — Studenti zahradnické školy zahradničí přes léto — Spor o supermarket u Panské skály — O pohřbívání do země je na Liberecku větší zájem — Ani letos Arnošt z Pardubic nevypluje — Nové zábrany v Krkonošském národním parku — České Švýcarsko tématem třetího dílu Zkraje ČT — Velký zájem o kempy pro budoucí zdravotníky

                19. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                18. července

                Josefov a Terezín zachrání peníze z ministerstva — Pašování drog do rýnovické věznice na Jablonecku — Horská služba během prázdnin vyjíždí častěji — Policie dopadla trojici zlodějů na Hradecku — 50 let od výbuchu chemičky na Mostecku — Řasy znečišťují Sečskou přehradu na Chrudimsku — Obyvatelé Hradce Králové řeší vyplavený potok — Spor o technické služby v České Lípě — Za snímky z vyšetření musí pacienti platit — Policie dopadá řidiče bez dálničních známek — Protesty proti stavbě nové výrobní haly — Turisty čekají poslední jízdy parních vlaků — Liberecká zoo ušetří na vodě novými mokřady — Koupaliště na Královéhradecku zůstávají čistá — Příměstský IT tábor pro dívky na Pardubicku

                18. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                17. července

                Rozsáhlá modernizace železničního uzlu v České Třebové — Oprava nádražní budovy v Jaroměři — Nová odbočka na železnici mezi Prahou a Děčínem — Omezení provozu v nemocnicích — Situace s omezováním péče nemocnic v regionu — Zranění diváků při dostihu policie odložila — Přestavba křižovatky u Solnice na kruhový objezd bude hotová nejspíš dříve — Muž v Ústí nad Labem měl týrat padesát koček — Horolezci z Krkonoš jako první zdolali Muču Kiš — Rozhovor s horolezcem Jaroslavem Bánským — Nespokojenost obyvatel Děčína s novou továrnou — Noční požár kůlny v Otovicích na Broumovsku — Ceny průmyslu v červnu meziročně vzrostly — Výzvy na opravu Terezína a Josefova — Pokuta za nové převlékárny na Mšenu

                17. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                16. července

                <<Už nelze podat kandidátky pro krajské volby>> — Soud k výbuchu muničního skladu v Bílině — Tři zájemci o hradecký fotbalový klub — Opilý cyklista málem skončil pod kamionem — Spor o sochu sovětského vojáka v Litoměřicích — Kdy žádat odškodnění za zpoždění vlaků — Nebývalé škody po divočácích v Ústí nad Labem — Rozdíly v cenách za demolici ruiny v Pardubicích — Lávku přes Jizeru čeká demolice — Návrat ohrožených syslů do přírody — Invazivní rostliny ohrožují horské louky — Počet sebevražd v Česku mírně roste — ČNB zachytila přes tisíc padělků bankovek — Dva atmosferické jevy na jedné fotografii — 130 let od dálkové jízdy z barona Liebiega — Sběr semen v NP České Švýcarsko

                16. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                15. července

                Padla překážka pro dostavbu D11 — Letos se řidičům otevře nejvíc km dálnic — Liberec dražil odtažená auta — Podzemí Sněžky je opět přístupné — Zavazadla na letišti vykládají hasiči — Stavbaři na Miletě hloubí podchody — Soud potrestal vraždu chlapce na nádraží — Petice chce zabránit demolici mostu — Volné ubytovací kapacity na horách — Dotace na odstranění černých skládek — Ústavní soud řešil případ disidenta Wonky — Oprava přivaděče na dálnici D8 — Strážníci pomohli dítěti z uzamčeného auta — Návrh na obžalobu čtyř mužů kvůli vraždě — Neckyáda pobavila obyvatele Pnětluk — U jezera Most roste kopie Eiffelovy věže

                15. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                12. července

                Škody po bouřkách v Pardubicích — Bouřky nad Českem — Dvůr Králové prodá ŘSD pozemky kvůli D11 — Ujížděl policistům na D7 a naboural 3 vozidla — 77 let od tramvajové havárie v Ústí nad Labem — Solární podvod za 2,7 mil. korun — Zanesená řeka Bílina — Zhoršená kvalita vody na severovýchodě Čech — Labe v Pardubicích překlenul nový most — Horké počasí a jeho vliv na organismus — Sbírka na pomoc děčínské Slunečnici — Komplikace pro podnikatele v NP České Švýcarsko — Revitalizace koryta Bílé Nisy — Nové archeologické nálezy na hradu Grabštejn — Záchrana kočky z kanalizace — Sportovní hry seniorů

                12. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž25 minut

                11. července

                Na Trutnovsku přibude šest úsekových radarů — Pár kradl v kempu u Máchova jezera — Zanesené koryto řeky Bíliny — Vybržďování na českých silnicích — Rekonstrukce zatáčky v České Kamenici — Bourání stometrových chladicích věží — Bezpečně na vodě - kontrola plavidel — Diamo přestane investovat do okolí jezera Milada — V Holicích vyroste nové sociální centrum — Prvosledová hlídka zachránila krvácejícího muže — V Pardubicích začal festival šachu a her — Sokolům se v Proboštově daří — Výzkumníci z technické univerzity v Liberci vyvinuli skleněnou plastelínu.

                11. 7. 2024 na ČT1

                Napište nám