Většina lidí jej zná jako karikaturistu, věnoval se však mnoha dalším oborům. Jeho život byl totiž stejně pestrý jako jeho kresby.
Režie: Petra Všelichová. Scénář: Petra Všelichová, Monika Bobková.
Tučná linka Wintera Neprakty

Dnes je tvorba kreslených vtipů a karikatur lehce na ústupu, kdysi však tvořily nedílnou součást mnoha časopisů a byly velice populární. Když se řekne Neprakta, mnoho z nás si vybaví jedinečné kresby s výraznou černou linkou, které byly svého času ozdobou všech humoristických časopisů – a nejen jich. Vlastním jménem se autor oněch kreseb jmenoval Jiří Winter a naším záměrem bude tuto svéráznou a svým způsobem renesanční postavu představit. Jeho život totiž byl stejně pestrý jako jeho kresby.

Osm kapitol dokumentu představí jednotlivé obory zájmu Jiřího Wintera. On totiž zdaleka nebyl pouhý kreslič vtipů… Jeho zájmy zasahovaly do mnoha oborů, léta se věnoval přírodním vědám, antropologii, sběratelství, ale také navrhoval filmové a divadelní kostýmy, psal a ilustroval knihy nebo vymýšlel společenské hry a hračky pro děti…

Historie jeho kresleného humoru se začala psát v roce 1948, kdy se při lahvi ovocného vermutu Bedřich Kopecný a Jiří Winter dohodli, že založí podnik na výrobu kresleného humoru, a firmu nazvali Neprakta. Kopecného vystřídal Švandrlík a dvojice plnila nejen stránky legendárního časopisu Dikobraz, ale také pulty knihkupců.

Napište nám