Portrét profesora Jana Wienera, veterána západní fronty a statečného člověka, do jehož osudu by se vešly nejméně čtyři životní příběhy.
Scénář a režie P. Štingl.

Profesor Jan Wiener (*26. 5. 1920 - †24. 11. 2010) by mohl být jedním ze symbolů našich novodobých dějin. Za války se mu podařilo i přes židovský původ získat povolení k vystěhování z protektorátu, v jugoslávském exilu však byl svědkem sebevraždy vlastního otce. Útěkem přes Itálii a sever Afriky se mu podařilo dosáhnout břehů Velké Británie a zapojit se do bojových akcí československé bombardovací perutě RAF. Po roce 1948 byl pro "protilidový postoj" označen za západního agenta, byl zatčen a na více než pět let uvězněn. Po Stalinově smrti byl v roce 1953 propuštěn a poté emigroval do USA. Po roce 1989 žil střídavě v Praze a ve Spojených státech, vyučoval historii na několika univerzitách.

Životní cesty Jana Wienera mají jednoho společného jmenovatele. Jsou to rozpory a přemety doby, ve které žijeme. Málokdo poznal odvrácené strany života tohoto věku tak jako profesor Wiener. Nejen, že se podepsaly na jeho životním příběhu, ale vtiskly se i do jeho laskavého byť nekompromisního způsobu výkladu vlastních vzpomínek. Jan Wiener prošlapal světem jistě daleko více, než "čtyři páry bot". Název pro svůj dokument zvolili autoři především proto, že by se nejméně čtyři životy dokázaly vejít do jeho vlastního příběhu. Roku 2001 byl Jan Wiener vyznamenán medailí Za zásluhy I. stupně.

Napište nám