Utrpení utváří duši velikánů. Touha stát se elitním jazzovým bubeníkem může vést až na samou hranici únosnosti. J. K. Simmons jako despotický dirigent a Miles Teller jako nadaný žák v americkém hudebním dramatu, které bylo oceněno třemi Oscary.
Dále hrají: P. Reiser, M. Benoistová, A. Stowell, Ch. Mulkey a další. Režie Damien Chazelle.

Americký nezávislý snímek Whiplash okamžitě po uvedení na filmovém festivalu v Sundance v roce 2014 provázely nebývale pozitivní kritické ohlasy a rychle se zařadil mezi přední oscarové favority. Nakonec byl vyznamenán ve třech kategoriích za nejlepší střih, mix zvuku a nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli pro J.K. Simmonse, jenž zde předvedl svůj životní výkon jako náročný a nelítostný učitel hudby Terrence Fletcher. Proslulý dirigent jazzové kapely na Shafferově konzervatoři dává životní šanci nadějnému bubeníkovi Andrewovi Neimanovi, což byla první velká dramatická příležitost pro začínajícího herce Milese Tellera. Andrew hned při první příležitosti na vlastní kůži zakusí nevybíravé metody nekompromisního vedoucího jazzového orchestru, který ho dožene k slzám. Zarputilého bubeníka ale pohání touha obstát v elitní konkurenci a dosáhnout dokonalosti navzdory tvrdému drilu, který často zachází za únosnou mez a dovádí ho na samý pokraj šílenství. Náročný učitel to však považuje za naprostou nezbytnost, protože jen tak dokáže ze svých žáků dostat víc, než se od nich vůbec očekává.

Whiplash rozvíjí zápletku stejnojmenného dvacetiminutového krátkého filmu režiséra a scenáristy Damiena Chazelleho, který ve scénáři zúročil vlastní zkušenosti. Svým celovečerním debutem upoutal pozornost a zařadil se mezi nejnadějnější hollywoodské tvůrce. Následně natočil veleúspěšný muzikál La La Land, za jehož režii byl vyznamenán Oscarem.

Napište nám