Václav Bělohradský: Nikdo neposlouchá

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Žijeme v době, ve které už o nic nejde? (2004). Scénář a režie R. Sedláček

Václav Bělohradský: Nikdo neposloucháPokus o portrét jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů naší doby – filozofa, sociologa a esejisty Václava Bělohradského. Režisér dokumentu Robert Sedláček pojal tuto příležitost jako zamyšlení nad současnou situací člověka v politických, mediálních, univerzitních, společenských a osobních souvislostech. Václav Bělohradský k natáčení svolil po více než ročním vyjednávání. Film je tedy vlastně záznamem setkávání proslulého filozofa s mladým režisérem v různých místech střední Evropy. Výchozím momentem je úvaha nad povahou současné svobody, kdy lze nahlas vyslovit cokoli, avšak bez jakéhokoli dopadu: „V totalitě je třeba se slovem zacházet opatrně, protože vždycky někdo poslouchá, v naší demokracii na druhou stranu neposlouchá nikdo nikoho,“ tvrdí V. Bělohradský. Otevřeně se zamýšlí nad svojí svobodou v akademickém světě, nad smyslem své činnosti v éře elektronických médií, nad svojí rolí v české společnosti po roce 1989, nad mýty, kterým načas podlehl, i nad mýty, které Češi nedokáží opustit. Proč český veřejný, politický i umělecký život často připomíná spíše kýč než podstatný příběh…?

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Bělohradský v OVM: Tradiční politickou osu levice-pravice nahradil kaleidoskop

  3. 11. 2013

  Praha – Tradiční osa levice-pravice se zhroutila. Politický systém už není popsatelný v termínech osy, ale v termínu kaleidoskopu, konstatoval v pořadu ČT Otázky Václava Moravce filozof Václav Bělohradský. Nejde podle něj přitom pouze o kaleidoskop stran, ale také o kaleidoskop idejí i voličů.

 • "Žijeme v epoše dluhu," říká Václav Bělohradský

  19. 6. 2013

  Rozvoj sociálního státu je u konce a nezbývá než začít vracet veškeré výdobytky dnešní společnosti. Sociální jistoty nahrazuje úzkost a strach z budoucnosti, společnost nahrazuje antipolitický individualismus. Strach nedovoluje dostatečný odstup při hledání řešení, při hledání nového smyslu politiky. Antipolitický individualismus odkazuje člověka sama na sebe. Možné východisko z této globální krize nabízí jedině občanská společnost založená na osobních vazbách a zodpovědnosti jednoho za druhého. O mizící společnosti a ztrátě smyslu hovořil v pořadu Před půlnocí ze 17. června Václav Bělohradský. Ptala se Šárka Bednářová.    

 • Vláda mlží a přitom se jí daří prosadit všechny cíle, myslí si Bělohradský

  29. 12. 2012

  Praha - Současnou politickou situaci nehodnotí filosof a sociolog Václav Bělohradský na rozdíl od mnohých jiných jako krizi, neustálé zprávy o problémech vládní koalice považuje spíš za jakousi mlhu, za níž se skrývá úspěšná snaha současné vlády prosadit cíle a tvrdě škrtat. "Své cíle vláda prosadila rozhodně a s úspěchem, je to vláda velice silná, která dosahuje svých cílů i přesto, že se skrývá za takovou mlhou rozhádanosti," zhodnotil Bělohradský.

 • "Do politiky pravda a láska nepatří," říká Václav Bělohradský

  25. 11. 2012

  Politický protest jako snaha upozornit na opomíjený problém předpokládá respekt společnosti k vládnoucím představitelům a důvěru, že jsou schopni kritické hlasy vyslechnout a zjednat nápravu. Jde o součást demokracie. V současnosti však sledujeme nejen u nás, kde politický protest nemá tradici, ale i v Evropě a Spojených státech absolutní neefektivitu protestních hnutí. Na rozdíl od minulosti totiž politické strany už nehájí zájmy vzešlé z debaty ve veřejném prostoru, ale sponzorů svých politických kampaní. Tak o příčinách beznadějnosti soudobých politických protestů hovořil filozof Václav Bělohradský v pořadu Před půlnocí z 22. listopadu. Ptala se Šárka Bednářová. 

 • On-line z AVU: Václav Bělohradský

  11. 1. 2012

  Cyklus veřejných přednášek Středy na AVU uzavřel v zimním semestru filozof a sociolog Václav Bělohradský. Jeho příspěvek nazvaný Části bez účasti: o post-společnostech plánoval Portál ČT24 přenášet živě. Z důvodu technických problémů s internetovým připojením v budově AVU nebylo možné přímý přenos uskutečnit, záznam přednášky ale najdou zájemci v tomto článku. 

 • "Dnes vládne hyperburžoazie," říká Václav Bělohradský

  13. 3. 2011

  Žijeme v době, ve které se cosi základního mění. Globální kapitalismus velkých korporací se přelévá po planetě, jak potřebuje a má stále větší moc. Roste nezaměstnanost, střední třída chudne a ztrácí vliv. Privilegované vrstvy se vzdalují obyčejným lidem. Podle některých sociologických studií tři nejbohatší muži světa mají větší majetek než 48 nejchudších zemí. Kdo vládne světu? Byznysmeni, nebo politici? Nemění se politické strany v komerční organizace obchodující s vlivem? Nehrozí politickým stranám prorůstání organizovaným zločinem? V jakém čase vlastně žijeme? To byly otázky pro Václava Bělohradského. V pořadu Před půlnocí z 10. února se na ně ptala Šárka Bednářová.

 • "Být velký neznamená růst," říká Václav Bělohradský

  21. 2. 2009

  Poslední měsíce ovlivňuje téměř veškeré světové dění probíhající globální recese, světová ekonomická krize. Tisíce politiků a expertů především západního světa se snaží najít řešení, jak nastartovat zpátky stávající systém. Nikdo z nich, zdá se, ale nehledá hlubší změnu, zásadní proměnu způsobů, principů, neexistuje demokratický oponent takzvaného svobodného trhu, současného kapitalismu. Takový je pohled na současnou světovou krizi sociologa a filozofa Václava Bělohradského, profesora Univerzity v Terstu, který přijal pozvání Daniely Drtinové do Interview ČT24 z 19. února.

 • "Demokracie je neustále v krizi," tvrdí Václav Bělohradský

  20. 2. 2008

  Václav Bělohradský přijel do Čech představit svoji novou knihu esejů Společnost nevolnosti. Velmi subjektivní název knihy vypovídá i o uvažovaní autora, který nenachází v dnešním světě dostatek dialogu a odpovědnosti za rozporuplnost světa. Bavičská diktatura podle něj pouze vyprazdňuje jakoukoliv kritiku, která je základem demokratické společnosti. Nastává proto éra individualizace a odmítání zodpovědnosti za chování lidstva. Profesora Václava Bělohradského, který už dávno překročil hranice akademického světa, v současnosti působícího na univerzitě v italském Terstu, přivítala 19. února v ostravském televizním studiu v pořadu Před půlnocí Šárka Bednářová.

Diskuse diváků
 • hippie 18. 9. 2014 14:18

  Intelektualismus je stejné "zlo", jako nadvláda ekonomů.

  Intelektuál je pro mě zcela odlišný živočišný druh, s jehož myšlením se dokonale míjím. (Tisíckrát opa…

 • antiquus gigas 29. 11. 2013 00:41

  Škoda

  Mohli jsme se něco dozvědět o mnoho víc, kdyby autor dokumentu nebyl takové polovzdělan…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 58 minut – Rok výroby: 2004 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Perly českého dokumentu