Za hranicemi domoviny byl Josef Mysliveček jedním z nejvyhledávanějších skladatelů své doby. Stal se legendou, ale zemřel v zapomnění.
Režie: Petr Václav. Hrají: Vojtěch Dyk, Karel Roden, Zdeněk Godla, Philippe Jaroussky a další.
Il Boemo

Duálně v českém dabingu i v původním italském znění s titulky uvádíme šesti Českými lvy oceněný historický velkofilm inspirovaný životem jednoho z nejúspěšnějších hudebních skladatelů 2. poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Ten vyměnil jistotu mlynářského dědice za touhu stát se operním skladatelem v Itálii. Díky svému talentu, charismatu a štěstí se stal jedním z nejúspěšnějších operních skladatelů své doby a byl inspirací i pro samotného Mozarta.

Získává přístup do nejvyšších společenských kruhů a neutuchající přízeň žen. Bohužel ne té, po které touží nejvíce. Bez možnosti žít se ženou, kterou miluje, se spokojí s jinými požitky, které si záhy vybírají svou daň. Nemocný Mysliveček, od kterého se postupně odvracejí jeho dřívější příznivci a podporovatelé, umírá chudý a zapomenutý v nedožitých čtyřiceti čtyřech letech.

Klíčovou roli má ve filmu samotná Myslivečkova hudba, kterou zprostředkovali nejlepší současní interpreti barokní hudby v čele Václavem Luksem & Collegiem 1704. Vojtěch Dyk o Myslivečkovi říká: „Snažil jsem se ztělesnit Josefa jako člověka s jeho vášněmi, s jeho přesvědčením i s jeho pochybnostmi. Je to hudebník, který stojí o kariéru, protože mu umožňuje dělat to, co má rád, ale není kariérista.“

Napište nám