8 minut

Kralovice a Mariánská Týnice

Obsah dílu

Kralovice nedaleko Plzně stojí za návštěvu nejen kvůli nejstarším mumiím v Česku, ale poslouží i jako výchozí bod k nedalekému poutnímu místu Mariánská Týnice.

Stopáž8 minut
Další díl
České Budějovice

Přehled dílů

29 dostupných
Stopáž8 minut

Praha - královská cesta

19. 8. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Poděbrady

12. 8. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Pražská zoo

Praha je známá svou historií, mosty, výhledy, architekturou a v neposlední řadě i svou zoologickou zahradou. Právem patří mezi nejlepší a také největší v Evropě. Na pěti kilometrech čtverečních našlo domov více než pět tisíc zvířat. Cesty mezi jednotlivými expozicemi jsou upraveny i pro vozíčkáře, ale terén je členitý, a proto se hodí chodící parťák, který má vstup zdarma. Pro handicapované jsou připraveny bezbariérové toalety, pohodlné vstupy do restaurací a mnoho dalšího.

5. 8. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Pražský hrad

Vydat se na vozíku na Pražský hrad se může zdát komplikované, ale není to tak. Předci sice s handicapovanými návštěvníky moc nepočítali, ale moderní město už na ně připraveno je. Na druhém nádvoří je bezbariérové informační centrum, bez problémů se dostaneme do obrazárny i do chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Vjet můžeme také do Starého královského paláce a prohlédnout si tu nejen Vladislavský sál. Přístupná pro vozíčkáře je i bazilika sv. Jiří a nádherná Královská zahrada. A to není zdaleka všechno.

29. 7. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Teplice

Navštívíme „malou Paříž“, jak se v minulosti přezdívalo Teplicím pro jejich klasickou architekturu a kulturní vyspělost. Oblíbené lázně vítají vozíčkáře bezbariérovým nádražím a pro handicapované je upraveno i mnoho dalších míst. Zámek je proměněný na muzeum a v bezprostřední blízkosti je také galerie, kam se vozíčkáři pohodlně dostanou. K odpočinku vybízí zámecký park stejně jako lázeňské kolonády. Projížďka centrem města je bezproblémová. Pomoc je potřeba jen při výjezdu k Doubraveckému hradu, odkud je ale krásná vyhlídka do celého kraje.

22. 7. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Klatovy

Klatovy, druhé největší město Plzeňského kraje. V bráně Šumavy, jak se také Klatovům říká, jsou na handicapované návštěvníky připraveni. Jen s malou dopomocí se dostaneme do proslulých katakomb, navštívíme zdejší galerii, slavnou barokní lékárnu a příkladně bezbariérový přístup mají ve Vlastivědném muzeu dr. Hostaše. Pohodlně se vydáme i do přírody. Například stezka do obce Vrhaveč nabízí krásně hladký asfalt. A to ještě zdaleka není všechno, co Klatovy vozíčkářům nabízejí.

15. 7. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Brno sportovní

Brno navštívíme na vozíku letos už podruhé. Tentokrát se však nezaměříme na památky, ale na možné sportovní aktivity v tomto městě. Prostřednictvím 12. ročníku Evropských her handicapované mládeže Emil Open se podíváme například na atletický stadion, navštívíme plavecké bazény na Kraví hoře a v Kohoutovicích i na další sportoviště, kde se hry konají. Od účastníků se dozvíme třeba i to, jak se hraje boccia.

8. 7. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Olomouc

Olomouc je krásné město a navštívit ho na vozíčku není žádný problém. Místní botanická zahrada je nejen bezbariérová, ale má i smyslovou zahradu pro nevidomé návštěvníky. Muzeum vědy Pevnost poznání nabízí zajímavé expozice jako Živá voda, Rozum v hrsti a další. Všechna patra jsou propojena výtahy, takže i sem je možné pohodlně vjet. Za vidění stojí Horní i Dolní náměstí a radnice. Nemůžeme minout muzeum umění a projížďku Olomoucí zakončíme u katedrály sv. Václava. Olomouc nebo také Olmik, jak městu říkají místní, rozhodně stojí za návštěvu.

1. 7. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Ostrava

Pohybovat se po Ostravě na vozíčku je díky bezbariérové městské dopravě jednoduché. Vydáme se do areálu Dolních Vítkovic, kde je pro hůře se pohybující návštěvníky připravena speciální prohlídka. Nedávno zrekonstruovaná Galerie Plató je také bezbariérová a rozhodně stojí za návštěvu. Projedeme se legendární Stodolní ulicí do samotného centra města, kde se podíváme ke katedrále Božského spasitele. Na radnici pak navštívíme bezbariérovou vyhlídkovou věž, odkud je krásně vidět, že Ostrava už dávno není černá, ale naopak zajímavá a zelená.

24. 6. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Brno

Putování po Brně bez bariér začneme na hlavním nádraží. Zastavíme se na náměstí Svobody, Jakubském náměstí a dojedeme až k Janáčkovu divadlu, kde mají bezbariérový přístup. Uměleckoprůmyslové muzeum je na vozíčkáře také připravené stejně jako katedrála sv. Petra a Pavla. A to není zdaleka všechno, co v Brně na vozíku navštívíme.

17. 6. 2023 na ČT2

Napište nám