Ve známém pražském kulturním centru se vystřídaly celé generace umělců, sportovců, filmařů, plesových hostů nebo i návštěvníků módních přehlídek (1972). Scénář a režie J. Papoušek

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Téměř celé dvacáté století fungoval palác Lucerna coby centrum pražského kulturního dění. Tato první železobetonová stavba v Praze byla postavena podle projektu V. Havla, S. Bechyně a V. Prokopa v místech pozdně renesančního Aehrentálského paláce. Křídlo do Vodičkovy ul. (č. 36) bylo postaveno v r. 1907–1910, do Štěpánské ul. (č. 61) v roce 1913–1921. Budova má pasáže s obchody, restauracemi a kinem. V podzemí je velký sál, v němž se dosud konají koncerty, plesy a další kulturní a společenské akce.

Režisér J. Papoušek natočil v r. 1972 dokument Dnes večer v Lucerně, věnovaný jejímu uměleckému životu. Využil již tehdy ukázek z prvního němého filmu točeného na střeše Lucerny a dalších archivů, v nichž sledoval zejména akce situované do velkého sálu. Ten byl dokončen a otevřen r. 1920.

Zlaté časy má už však Lucerna dávno za sebou. Změnila se nejen naše společnost, ale s ní i genius loci místa, kterým prošla řada významných umělců a dalších osobností minulého století. Ty nejzajímavější si jistě diváci rádi připomenou prostřednictvím střihového pořadu z archivů ČT, nazvaného stejně jako nadtitul celého večera – Palác Lucerna – vyprodáno. Připravila jej A. Berková. Uvádí hlavně vystoupení nejvěhlasnějších hudebních hvězd (Dalida, M. Mathieu, E. Fitzgerald, G. Bécaud, T. Turner, G. Greco, R. Charles, L. Armstrong aj.), které zavítaly do Prahy jak v uvolněnějších dobách, tak v čase normalizace.

Stopáž63 minut
Rok výroby 1972
 ST čb 4:3
ŽánrDokument