Životní osudy a tvůrčí motivy výjimečného českého umělce, jehož monumentální sochy i vila fascinují i dnešní generace.
Režie: Hedvika Hlaváčková.
V hlavě Františka Bílka

Brzy uplyne 150 let od narození Františka Bílka, svébytného českého génia, který ve své tvorbě spojuje prvky secese, symbolismu a exprese.

František Bílek je z generace, která ve svém vývoji umělecky spojovala romantický a mystický svět 19. století s moderní a kolikrát hrůznou realitou dvou světových válek. Ač ovlivněn řadou osobností a událostí své doby (jako jeho současníci pobýval v moderním světě Paříže), zachoval si svůj nezaměnitelný styl. Ačkoli nebyl ve své době snadno přijímán, jak už to u originálních umělců bývá, jeho tvorba je snadno rozpoznatelná a svou intenzitou poznamenává každého, kdo se s ní setkal.

V případě Františka Bílka je tato stopa velice ojedinělá svým dopadem na lidi, kteří kolem jeho soch denně chodí a žijí s nimi, protože řadu svých děl vytvořil a umístil v rodném Chýnově, jihočeském městečku, které je celé prodchnuté jeho zvláštně vzrušující, oduševnělou tvorbou, a kde stojí jeho muzeum. Důležitou stopu také zanechal v Praze, kde postavil architektonicky neobyčejnou tzv. „Bílkovu“ vilu, jednu z 10 českých staveb označenou mezinárodním titulem Iconic House, v níž již mnoho dekád sídlí Galerie hlavního města Prahy. Tato instituce nyní připravuje stálou expozici věnovanou Bílkovi, která bude zpřístupněna turistům, a k jeho výročí chystá také řadu doprovodných akcí. Součástí výstavy bude právě nový film o Bílkovi.

Autorkou filmu je Hedvika Hlaváčková, jež v minulosti zaujala diváky svým dokumentárním filmem: Šílený Hedvábník Zika Asher.

Napište nám