Historie vzácného souboru korunovačních předmětů, které sloužily jako symboly moci českých králů a upomínaly na svatováclavský odkaz, sahá až do dob vlády Karla IV., od jehož narození dnes uplyne 700 let (1993). Scénář a režie J. Boněk

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Korunovační klenoty patří k nejvzácnějším památkám spojovaných s historií českého státu, běžný člověk však může jejich krásu a uměleckou hodnotu obdivovat pouze při výjimečných příležitostech. Nechme se proto zavést prostřednictvím dokumentárního pořadu do nepřístupných prostor svatovítské klenotnice, abychom se podívali na symboly panovnické moci pěkně zblízka.

Celý soubor klenotů zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, dále kožená pouzdra na korunu, žezlo a jablko, podušku pod korunu, korunovační plášť s hermelínovými doplňky, štolou, pásem a takzvaným manipulem. Nejstarší součástí klenotů je Svatováclavská koruna, kterou nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace českým králem. Ostatní předměty se staly součástí souboru až později a jejich osud fascinuje stejně jako odlesky drahých kamenů, které patří k nejcennějším na světě.

Karel IV.
český král, římsko-německý král a římský císař

Karel IV.

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378


Stopáž26 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrDokument