Písničky Jiřího Šlitra

Vzpomínka na hudebního skladatele, zpěváka a klavíristu (1965). Připravili: A. Berková, J. Roháč a Vladimír Svitáček, jehož 100. výročí narození si dnes připomínáme

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V revuálním střihovém pořadu režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka (1921–2002) z poloviny šedesátých let minulého století uvidíte a uslyšíte písně Řada koní, Balada v mlází, Teplé prádlo, Calypso o šťastné zemi a Sedm dárků z tvůrčí dílny autorské dvojice skladatele Jiřího Šlitra (1924–1969) a textaře Jiřího Suchého. Od smrti prvně jmenovaného uplynulo už více než půlstoletí, přesto jeho melodie jsou stále živé a pamětníci si je jistě rádi zazpívají, nebo osvěží ve svých představách. Český skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník Jiří Šlitr, který významně ovlivnil českou populární hudbu, zemřel předčasně 26. prosince 1969. Na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. S Jiřím Suchým jej seznámil Miroslav Horníček. Spolu s tímto proslulým textařem pak vytvořil tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo šedesátých let 20. století a zahájila éru divadel malých scén. V roce 1959 založil Jiří Šlitr společně s Jiřím Suchým divadlo Semafor, pro které skládal písně, scénickou hudbu např. Člověk z půdy, Zuzana je sama doma, Šest žen Jindřicha VIII. i muzikál Dobře placená procházka. Úspěšně využíval svou schopnost komediální stylizace herce-amatéra, autorsky a herecky se podílel na filmech Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu. Z hudebních nahrávek vyniká album Jonáš a dr. Matrace. Jiří Šlitr, který je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze, zemřel otravou svítiplynem. Okolnosti jeho smrti nejsou dodnes plně objasněné.

Vladimír Svitáček (17. 2. 1921 – 23. 8. 2002) byl český herec, scenárista a režisér. Ve filmu se objevoval již počátkem 50. let 20. století coby herec v drobných epizodních rolích. Po absolutoriu FAMU natáčel nejprve krátké dokumentární filmy a začal pracovat i pro Československou televizi.

Jiří Šlitr
skladatel, klavírista a zpěvák

Jiří Šlitr

* 15. 2. 1924

† 26. 12. 1969


* 17. 2. 1921

† 23. 8. 2002


Stopáž15 minut
Rok výroby 1965
 čb 4:3
ŽánrHudba