Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
 • jirVít 5. 4. 2021 19:35 Reagovat 0 0

  Zranění nebylo vážné?

  Také se mně zpěv, nádherně provedená hudba i režie (až na sklapovací sedadla) velmi líbila. Moc děkuji a chci se zeptat, zda nedošlo k vážnému zranění sboristky, na kterou spadla spouštící se postel s Taťanou.

 • Dominika 5. 4. 2021 14:09 Reagovat 0 0

  Evžen Oněgin

  Krásné provedení, skvělé výkony představitelů hlavních rolí, krásné kostýmy, povedená režie. Mrzí mě, že jsem u toho nemohla být osobně.

 • Veronika Bromová 2. 4. 2021 10:44 Reagovat 2 0

  Děkuji

  Nádhera po všech stránkách, velmi podařená režie, krásná scéna i kostýmy. Výborné výkony pěvecké i herecké přestavitelů obou ústředních dvojic, především paní Lindy Ballové jako Taťány. Už jsem shlédla několikrát, děkuji ČT za zprostředkování zážitku a těším se naživo v Janáčkově divadle.

 • Jitka Nová 2. 4. 2021 07:50 Reagovat 5 0

  Osvětlení, titulky

  Opera pěkná, ale že částku málo osvětlená. A titulky se špatně četly.

 • MiVa 31. 3. 2021 08:39 Reagovat 12 0

  Děkuji příslušným lidem z České televize,

  kteří se podíleli na přímém přenosu opery. Zamýšlím se nad obsahem a dějem opery Evžen Oněgin. Taťána Larinová je v mládí romantická, citlivá. Ráda čte a přemýšlí. Její sestra Olga je veselá, nekomplikovaná a zároveň poněkud povrchní. Líbí se jí, když se jí dvoří básník Lenskij. Olga se ze života raduje a očekává, že její život stále bude bezproblémový a pohodový. Při jedné návštěvě rodiny Larinových Lenskij přivede svého přítele, kterým je znuděný a cynický Oněgin. Taťána je Oněginem velmi okouzlena a okamžitě se do něho zamiluje. I přes původní zábrany a váhání napíše Oněginovi dopis, ve kterém mu sděluje svůj láskyplný cit k němu. Při osobním setkání s Taťánou Oněgin její lásku chladně odmítne. Když Lenskij a Oněgin přijdou k Larinovým na oslavu Taťáninu svátku, Oněgin ze sobeckého rozmaru tancuje s Olgou. Olga se baví a ignoruje smutek a zklamání Lenského. Lenskij vyzve Oněgina na souboj. I když se Oněgin snaží Lenského uchlácholit, Lenskij na souboji trvá. V souboji Lenskij prohraje - zemře na následek střelného zranění. Za několik let se Oněgin setká s Ťaťánou, je překvapený a okouzlený z její přitažlivé krásy. Chce získat její lásku, ačkoli ví, že Taťána je vdaná. Taťána Oněginovi přizná, že ho stále miluje, ale pevně trvá na svém rozhodnutí zůstat věrná svému manželovi. - Čajkovského opera Evžen Oněgin měla premiéru v Moskvě, v roce 1879. Českou premiéru 6. prosince 1888 v pražském Národním divadle řídil sám skladatel, dílo bylo uvedeno v překladu Marie Červinkové-Riegrové. Alexandr Sergejevič Puškin, ruský básník, prozaik a dramatik, je autorem veršovaného románu Evžen Oněgin. Puškin se narodil v roce 1799, zemřel v roce 1837 ve věku 37 let. Po dvou dnech velkého utrpení zemřel na následek střelného zranění, ke kterému došlo při souboji s milencem své manželky. Mstivost je velice zlá vlastnost...

 • Jaroslav Hác 30. 3. 2021 20:55 Reagovat 4 7

  Šeredná inscenace

  Díky Mezzu jsem viděl řadu inscenací Evžena Oněgina, ale žádnou tak šedou a šerednou, jako je tato. V kontrastu s výborným hudebním nastudováním a pěveckými výkony. Takže stačilo jen poslouchat a nedívat se. Jak je v poslední době zvykem, pohyb na scéně při předehrách přehlušuje hudbu. Kdo chce vidět pěknou inscenaci, najde ji na YouTube v moskevské Helikon opeře. Jedná se o obnovenou inscenaci podle Stanislavského z roku 1922. Provedení z MET s Fleming a Chvorostovským je na DVD.

 • Jarmila 30. 3. 2021 12:21 Reagovat 3 0

  Povedené představení.

  Panu Glaserovi jsem už odpustila, tohle se mu povedlo až na ty židle. Možná to bylo upozornění , že Brno se stalo chudým městem. Kde jsou ty časy, kdy za obrovské příjmy z brněnského průmyslu dostalo Brno v šedesátkách toto nádherné divadlo. Jinak se po roce 89 napostavila ani slibovaná koncertní hala ani zimní ani fotbalový stadion.

  • Info 30. 3. 2021 20:57 Reagovat 2 0

   Rekonstrukce Janáčkova divadla

   Citace z článku v rubrice "Zajímavá stavba" na imaterialy.cz ze dne 4. 2. 2020: Rekonstrukce Janáčkova divadla probíhala v několika etapách od roku 2001. Mezi zásadní části poslední a největší rekonstrukce patřila úplná obnova střech nad hledištěm a provazištěm. Mají novou nosnou konstrukci, střešní plášť a podhledové konstrukce. Ve foyer se renovovaly dřevěné obklady a kamenné podlahy, rozsáhlou obnovou prošly také prostory se zázemím pro herce a technologické místnosti. - "...Rekonstrukci jsme proto rozdělili do tří etap. V první z nich proběhla obnova foyer a zázemí 1., 4., 5. NP, část 1. PP a 2. PP. Druhou etapu prací jsme uzavřeli v dubnu letošního roku, třetí etapa probíhá v těchto měsících – opravujeme venkovní chodníky a komunikace služebního a manipulačního vchodu. Dokončena by měla být v září,“ říká Ing. Radomír Richter, vedoucí projektu divize 1 společnosti Metrostav, a dodává: „Předmětem stavby vymezené požadavky na výkon nebo funkci byla úplná obnova střech nad hledištěm a provazištěm. Staticky nevyhovující konstrukce z Čiževského desek jsme vyměňovali za novou nosnou konstrukci, nové jsou také střešní plášť a podhledová konstrukce. Všechny ocelové konstrukce v půdním prostoru mají novou povrchovou úpravu.“ Celková cena rekonstrukce k 10. 7. 2019 činí 636 327 069 Kč.

 • Veronika Vejvodová 30. 3. 2021 12:16 Reagovat 13 0

  Skvěle

  Výborná televizní režie, skvěle vymyšlená přestávka, moc dobrý moderátor. Inscenace se režijně velmi povedla, pěvecky také super. Děkuji

 • Libor 29. 3. 2021 23:59 Reagovat 15 1

  Opera Evžen Oněgin

  Krásná hudba Petra Iljiče Čajkovského a procítěné pěvecké výkony. Scéna byla střídmá a poměrně vkusná. Rušivými prvky však byla sklápěcí sedadla na jevišti (asi šlo o původní sedadla z hlediště). Kdyby ze sedadel alespoň odstranili číslice... Jakmile jsem uviděl režiséra a ředitele Martina Glasera, hned jsem si vzpomněl na Glaserovu obhajobu odporné, nemorální, vulgární, oplzlé a rouhavé hry "Naše násilí a vaše násilí". Ve hře Ježíš Kristus znásilňuje muslimku, což je neskutečně drzé a lživé. Nehorázná dehonestace mírumilovného, obětavého a láskyplného Ježíše Krista dokládá otřesnou morální zaostalost autora hry Olivera Frljiče a všech těch, kteří jeho hru schvalují a provozují! Když Martin Glaser dostal otázku, jestli by uvedl hru, ve které by prorok islámu Mohamed znásilňoval křesťanku, zbaběle odmítl odpovědět. Vyznavači islámu v souladu s koránem vykonávají tresty smrti za urážení a znevažování Mohameda nebo Alláha atd. Kdo znevažuje a uráží Ježíše Krista, spoléhá se evidentně na mírumilovné křesťanství. Ale pozor, kdo ze svých zlých myšlenek a činů neučiní včas pokání, toho na Božím soudu čeká odsouzení a věčné, nesnesitelné utrpení! Citace z komentáře v diskusi, k rozhovoru s M. Glaserem o hře "Naše násilí a vaše násilí": "Pán zapomněl na jednu věc, že Ježíš nebyl násilník, ale přesný opak toho. Šířil milost, lásku a odpuštění...napasovat střet kultur právě na osobu Ježíše touto bulvární formou je těžký nonsens." - konec citace Opera se mi líbila. K Martinu Glaserovi mám odpor.

  • Mirek 30. 3. 2021 08:31 Reagovat 3 12

   Odpuštění

   Je vidět, že jste to i přes dlouhý čas nevydýchal. A nezamýšlel jste se nad odpuštěním, což je jedna z nejdůležitějších křesťanských ctností. Naopak, plivl jste na člověka a to hovoříte o mírumilovnosti. Bylo to třeba? Kde je vaše milosrdenství? Dovoláváte se soudu a také sám soudíte. Přináleží vám to? To jsou otázky, které mě napadaly v souvislosti s vaším příspěvkem. Váš příspěvek totiž není hodnocením opery, ale hlavně hodnocením člověka. Proč?

   • Jindřich 30. 3. 2021 10:41 Reagovat 18 1

    Mirku, jestli

    máte pochopení pro hru Naše násilí a vaše násilí, v první řadě byste se měl hluboce zamyslet sám nad sebou... Kdyby byl Martin Glaser morálně vyspělý nebo kdyby byl dokonce křesťan, nedopustil by, aby se otřesně vulgární hra Naše násilí a vaše násilí hrála. A na otázku, jestli by uvedl hru, ve které by Mohamed znásilňoval křesťanku, by bez váhání odpověděl také záporně. Konstatování nepříjemných faktů jste scestně označil jako plivnutí. Takový přístup je dokladem pokrytectví. Jste katolík?

   • Libor 30. 3. 2021 15:48 Reagovat 11 0

    Odpověď Mirkovi

    Proč jste nenapsal nic k této opeře? Vypadá to, že jste přímý přenos opery nesledoval. Já jsem k opeře napsal, v čem se mi líbila. Mám rád hudbu Petra Iljiče Čajkovského. Dobrý dojem poněkud kazila stará, nejspíš původní sklápěcí sedadla z hlediště, která byla používána v různých scénách na jevišti. Když byla přestávka, moderátor Saša Michailidis hovořil s několika umělci. Také mluvil s Martinem Glaserem, což mi připomnělo Glaserovu obhajobu nemorální, hnusné, vulgární hry Naše násilí a vaše násilí. Můj příspěvek vnímáte zkresleně. Žádného soudu se nedovolávám, sděluji fakta. Hra Naše násilí a vaše násilí drze, nehorázně znevažuje a uráží Ježíše Krista. Když má Martin Glaser pochopení pro takovou hru, stojí na straně zla proti Bohu, což je velmi hříšný postoj. Je seriózní a zodpovědné varovat lidi, že pokud včas neučiní pokání ze svých zlých postojů a skutků, čeká je věčný trest v podobě trvalého a nesnesitelného trýznění. Nic takového nikomu nepřeji. Denně se proto modlím za mnoho lidí, aby poctivě žili v souladu s Božími příkazy, aby po skončení pozemského života mohli věčné bytí prožívat radostně v přítomnosti láskyplného Boha. Upřesním a opravím svůj výrok o odporu. Mám velký odpor ke hře Naše násilí a vaše násilí. Martina Glasera pokládám za nedůvěryhodného a politováníhodného jedince. Přidám ho do seznamu lidí, za které se modlím.

 • Ela 29. 3. 2021 23:02 Reagovat 5 0

  Evžen Oněgin

  Provedení opery se mi moc líbilo, byl to zážitek. Zajímavé byly i rozhovory o přestávce. Krásný večer, děkuji.

Pošlete svůj komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.

Sledujte diskusi e-mailem

Příspěvky zadané do diskuse vám budeme posílat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci každé zprávy bude odkaz pro odhlášení.

Položky označené * jsou povinné.

Pošlete svou připomínku

Položky označené * jsou povinné.

» Pravidla diskuse na webu České televize

» Nahlásit nevhodnou diskusi