G. Verdi: Rigoletto (2021)

Verdiho Rigoletto je historicky první premiéra operní inscenace Národního divadla, kterou je možno živě zhlédnout v České televizi. Ve Státní opeře ji nastudovala mladá česká režisérka Barbora Horáková Joly. Pod taktovkou italského dirigenta V. Milletariho uslyšíme sólisty D. Luise de Vicente, L. Longa, O. Jelínkovou či Z. Plecha za doprovodu Orchestru a Sboru Státní opery. Režie T. Šimerda

Pořad bylo možné přehrát do 1. 3. 2021
Video není k dispozici

Novou inscenaci opery Rigoletto nastudovala ve Státní opeře mladá česká režisérka Barbora Horáková Joly, nositelka prestižního britského ocenění International Opera Award 2018 v kategorii Objev roku. Verdiho opera o 3 dějstvích je temné drama o vášni, lásce, zradě a pomstě – o hrbáčovi, který dobře ví o nesprávnosti svého jednání, když slouží zhýralému mantovskému vévodovi, a proto tak hluboce prožívá kletbu, která padla na jeho hlavu.

Jedná se o první premiéru nové inscenace ve zrekonstruované Státní opeře a zároveň o režijní debut B. Horákové na české operní scéně; ve svém pojetí se režisérka soustředí na vztah Rigoletta a Gildy. Italský nadějný dirigent Vincenzo Milletari úspěšně debutoval ve Státní opeře v roce 2020 nastudováním Madama Butterfly. Tenorovou partii Vévody ztvární čínský tenorista Long Long – velice vyhledávaný a úspěšný mladý pěvec, který má za sebou debut v divadlech ve Vídni či v Berlíně.

Stopáž160 minut
Rok výroby 2021
 L HD
ŽánrHudba 15+