Harry měl v životě jen dvě lásky: magii a Bess. Jenže přes veškerou snahu spolu jeho milé málokdy vycházely. Americký film (1953) o životě Harryho Houdiniho uvádíme ke smutnému výročí jeho nečekané smrti o Halloweenu v roce 1926. Hrají: T. Curtis, J. Leighová, T. Thatcher, A. Clarková, S. Ruman a další. Režie George Marshall

Pořad je možné přehrát pouze souběžně s televizním vysíláním
Video není k dispozici

Jeden z nejznámějších světových iluzionistů a kaskadérů se narodil v Budapešti roku 1874 jako Erik Weisz a o pár let později se s rodinou nalodil na parník mířící do Spojených států. S vystupováním začal už jako devítiletý, tehdy se však věnoval visuté hrazdě a až jako náctiletý přešel ke kouzelnictví. Aby také ne, jeho pseudonym je poctou zakladateli moderní magie jménem Jean-Eugene Robert-Houdin. Než ale Harry Houdini se svým novým přízviskem prorazil, živil se vším možným – mimo jiné vystupováním za „divého muže“ v rámci pouťové atrakce na Coney Islandu. Opravdový zlom však přišel až díky dvěma náhodám: když objevil svůj talent pro eskapistické kousky a když se seznámil se svou budoucí ženou Bess.

Americký životopisný film z roku 1953 těží vedle fascinujícího příběhu o kouzelníkovi, jenž při svých kouscích často pokoušel smrt, také z ústřední herecké dvojice. Tony Curtis a Janet Leighová si tehdy teprve razili cestu k velké hollywoodské slávě, avšak už v tomto raném snímku lze jen těžko přehlédnout jejich jedinečné nadání. Hereckou souhru navíc usnadňovala skutečnost, že oba představitelé byli manželé i mimo filmové plátno.

Originální názevHoudini
Stopáž102 minut
Rok výroby 1953
 P )D( ST HD 4:3
ŽánrFilm