50. léta na neapolském předměstí: dvě dívky stojí na začátku svého života i vzájemného (ne)přátelství, které se táhne napříč dekádami. Italský seriál podle oceňované knižní předlohy (2018). Hrají: E. del Geniová, L. Nastiová, D. Romanová, A. Vitolová, V. Accaová, P. Di Gennaroová, A. Rohrwacherová a další. Scénář a režie Saverio Costanzo (V původním znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Uprostřed noci probudí Elenu rozrušený telefonát, že jedna z jejích nejstarších přítelkyň beze stopy zmizela. Nečekaná zpráva přivede postarší spisovatelku zpět k dávným a téměř ztraceným vzpomínkám. Ještě téže noci usedá Elena ve své ztichlé vile k počítači a rozhodne se k činu, který jí Lila – její geniální přítelkyně, blízká kamarádka i nevyzpytatelná sokyně – možná nikdy neodpustí. Sepíše celý jejich příběh, rozprostírající se přes několik bouřlivých dekád italské historie, a udělá to beze studu, bez hořkosti a především bez dalších tajemství.

V prvním díle se s Raffaellou, které v sousedství neřekli jinak než Lila, seznamujeme podobně jako kdysi Elena. Stejně staré dívky spolu od mala vyrůstaly v nuzné dělnické čtvrti poblíž Neapole a počátkem padesátých let nastoupily i do téže třídy obecné školy. Zatímco Elena byla vzornou a svědomitou žačkou, Lila věčně zlobila – obě však své spolužačky převyšovaly inteligencí i nadáním. Už jako prvňačky mezi sebou soutěžily, zároveň však jedna druhou chápala lépe než kdokoli jiný. Společně sledují, jak se život v jejich čtvrti stává stále tvrdším a nebezpečnějším. Postupně se učí zdejší nepsané zákony, ale přitom se jim odmítají zcela podřídit. Okolí v nich tak v lepším případě vidí jen neškodné žáby a v tom horším pěkné zmije.

Originální názevL' Amica geniale / Le Bambole
Stopáž54 minut
Rok výroby 2018
 P T HD
ŽánrSeriál