Drama z doby antické o povaze moci. Podle předlohy F. Peroutky, od jehož narození právě uplynulo 120 let (1992). Hrají: V. Postránecký, R. Brzobohatý, P. Čepek, V. Ráž, R. Lukavský, O. Vetchý, J. Brejchová a další. Scénář O. Ornest. Kamera J. Kadaňka. Režie P. Háša

Římská republika trvá už několik století. Sto let před naším letopočtem se schyluje k občanské válce mezi populáry, v jejichž čele stojí Gaius Marius, a aristokratickými optimáty, vedenými Luciem Corneliem Sullou. Gaius Marius, sedmkrát zvolený konzulem, uskutečnil zejména v armádě prospěšné změny. I některé první zákony, prosazované jeho stranou, byly demokratické. Později se spojil s demagogy a jeho úsilí se zvrhlo. Byl to naopak Sulla, který si přál upevnit moc senátu jako záruku pořádku a římských ctností. V peripetiích občanské války si několikrát Sulla a Marius vyměnili moc nad Římem. Marius zemřel a Sulla po třech letech krvavé diktatury odstoupil.

Hra je dramatickým obrazem povahy moci, jejich nástrah a nebezpečí, ohrožujících demokracii a to jsou témata, která nikdy nezestárnou.

Připomínáme si zároveň tímto titulem velkého demokrata, spisovatele, dramatika a publicistu, autora předlohy Ferdinanda Peroutku, od jehož narození uplynulo 120 let (6. 2. 1895 – 20. 4. 1978).

Napište nám